Archeologové potvrzují: Zubaři dávných Vikingů byli mistry svého řemesla

Vikingové si užili se zuby velmi podobně jako dnešní lidé. Nový výzkum švédských vědců ale ukázal, že péče a dovednosti tehdejších zubařů byly na překvapivě vysoké úrovni. 

01.01.2024 - Stanislav MihulkaNová studie švédských odborníků ukazuje, že problémy se zuby byly v době Vikingů podobně běžné a nepříjemné jako dnes. Také tito dávní bojovníci ale měli k dispozici šikovné specialisty, kteří si dokázali poradit s celou řadu stomatologických zákroků.

Carolina Bertilssonová z Univerzity v Göteburgu a její kolegové prostudovali celkem 3 293 zubů od 171 jedinců, kteří byli nalezeni mezi Vikingy, pohřbenými na švédské lokalitě Varnhem. Na tomto místě dlouhodobě probíhají intenzivní vykopávky a nacházejí se zde hrobky, v nichž se kostry a zuby pohřbených uchovaly v příznivých podmínkách.

Zuby Vikingů

Badatelé zuby Vikingů vyšetřili s pomocí standardních zubařských nástrojů a pořídili velké množství rentgenových snímků s využitím zubního rentgenu a postupů, s nimiž se dnes setkáváme s zubních ordinacích. Výsledky výzkumu nedávno zveřejnil vědecký časopis Plos ONE.

Vikingské zubní lékařství bylo překvapivě vyspělé. (foto: Carolina Bertilsson, Henrik Lund, CC BY-SA 4.0)

Bertilssonová a její spolupracovníci zjistili, že 49 procent Vikingů mělo jeden či více zubních kazů. U dospělých bylo kazem postižených 13 procent zubů, často na kořenech. U dětí s mléčnými badatelé žádné kazy nenašli. Dospělí Vikingové přicházeli podle zjištěných údajů v průměru o šest procent zubů.

TIP: Kouzla mayských dentistů: Zuby si lidé zdobili již před 2 500 lety

Vědci objevili řadu stop po odborných zásazích do chrupu, včetně používání párátek a dalších metod čištění zubů, nahrazování ztracených zubů a dokonce i léčby zanícených zubů. Narazili například na stoličky se vyplněnými otvory, zřejmě ve snaze ulevit urputné bolesti při infekci zubu. Podle Bertilssonové je fascinující, jak se tehdejší zákroky podobají ošetřením zubů dnešními zubaři.


Další články v sekci