Kouzla mayských dentistů: Zuby si lidé zdobili již před 2 500 lety

07.03.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Mohlo by se zdát, že s módou diamantových ozdob na zubech přišly americké hiphopové hvězdy teprve nedávno. Podobnou okrasu však skutečně nosili už původní obyvatelé Střední Ameriky někdy před 2 500 lety

TIP: Od klacíku k elektřině: Kde se vzaly zubní kartáčky

Podle nedávné studie, která prozkoumala sbírky mexického Národního ústavu antropologie a historie, si nechávali zbroušenými polodrahokamy upravovat chrup zejména muži. Dávným zubařům při tom sloužila zařízení podobná vrtačce z tvrdého kamene, například z obsidiánu, jenž dokázal provrtat sklovinu.

Podle antropologa Josého Concepcióna Jiméneze zřejmě při zákrocích využívali bylinná anestetika. Ozdobné kamínky pak na zub připevňovali lepidlem z přírodních pryskyřic, které se smíchaly s dalšími látkami a drcenými kostmi.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907