Archeologové zřejmě objevili ztracený klášter mercijské královny Cynethryth

Na území bývalého raně středověkého království Mercie byl nejspíše nalezen klášter mimořádně mocné a vlivné královny Cynethryth, která po smrti manžela a krále Offy měla být jeho představenou

04.09.2021 - Stanislav MihulkaVe druhé polovině 8. století vládl v Mercii, na území dnešní Anglie, anglosaský král Offa z Mercie. V tehdejší neklidné a násilné době se na jeho vládě podílela královna Cynethryth, která byla podle všeho mocná, vlivná a v mnoha ohledech výjimečná. Dokládá to například skutečnost, že některé mince z období Offovy vlády nezobrazují jen Offu, ale i Cynethryth.

Podle Gabora Thomase z britské University of Reading byla Cynethryth fascinující osobností. V té době bylo zcela výjimečné, že by žena dosáhla tak vysokého postavení a vlivu. Když například Karel Veliký psal dopis panovníkovi Mercie, adresoval jej Offovi i Cynethryth současně, což bylo zcela nevídané. Původ Cynethryth není úplně jasný, ale zřejmě pocházela ze širší mercijské královské rodiny. 

TIP: Nefalšovaná archeologická záhada: Kdo je pohřbený na Sutton Hoo?

Podle dochovaných historických záznamů král Offa zemřel v červenci 796. Královna Cynethryth poté složila řeholní slib a stala se představenou kláštera, který se ale vytratil z historie. Thomas a jeho tým věří, že klášter královny Cynethryth konečně našli – v Cookhamu, hrabství Berkshire, vedle soudobého kostela. Dávný klášter tvořilo několik dřevěných budov. Archeologové tam našli celou řadu artefaktů, včetně šperků a okenního skla. To podle badatelů ukazuje na to, že klášter vedl někdo vysoce postavený, zřejmě zmíněná královna Cynethryth.


Další články v sekci