Během podmořské erupce se u Iwodžimy objevil nový ostrov

Podmořská erupce nedaleko japonského ostrova Iwodžimy dala vzniknout novému ostrůvku. Jeho budoucnost je ale krajně nejistá

16.11.2023 - Stanislav MihulkaJaponsko je součástí Ohnivého kruhu kolem severního Tichého oceánu, kde se v důsledku pohybů tektonických desek odehrává většina zemětřesení i sopečných erupcí. Náleží k vulkanicky velmi aktivním oblastem, ať už jde o pevninu nebo mořské dno v okolí zdejších ostrovů.

Projevilo se to i v minulých dnech – 21. října se zde spustila výrazná podmořské erupce u ostrova Iwodžima, proslaveného velmi krvavou bitvou na sklonku 2. světové války. V těchto končinách to není nic zvláštního, jak ostatně napovídá i název Vulkánových ostrovů, kterých je Iwodžima součástí.

Ostrov zrozený ze sopky

Kolem 30. října se podmořské vulkanické erupce odehrávaly každých pár minut. Došlo i k vyvržení materiálu nad mořskou hladinu v podobě proudu plynů, popela a kusů hornin. Sopečný materiál se postupně hromadil a ve vzdálenosti zhruba kilometru od jižního pobřeží Iwodžimy se začal rýsovat nový ostrov.

Ostrov Iwodžima a jeho okolí na snímcích satelitu Landsat 9 z 18. října a 3. listopadu. (foto: ESA/USGS, CC BY-SA 4.0)

K erupci došlo prakticky na stejném místě jako v červenci 2022, což ukazuje na dlouhodobější aktivitu magmatu v této oblasti. Společně s novým ostrovem vytvořil podmořský vulkán i spoustu plovoucí pemzy, vyvřelé horniny, která má vysoce porézní strukturu a obsahuje množství uvězněných bublin vulkanických plynů, díky nimž pluje na vodní hladině.

TIP: Japonsko má díky erupci podmořského vulkánu nový ostrov

Nový vulkanický ostrov u pobřeží Iwodžimy měří přibližně 100 metrů a ční zhruba 20 metrů nad mořskou hladinu. Podle analytika Japonské meteorologické agentury Yuji Usui se ale v tuto chvíli zdá, že podléhá poměrně rychlé erozi. Budoucnost nového ostrova podle něj závisí především na tom, z jakého je materiálu. Pokud jej z větší části tvoří ztuhlá láva, má ostrov naději. V opačném případě jej zanedlouho opět pohltí moře.


Další články v sekci