Blízká supermasivní černá díra roztrhala hvězdu třikrát hmotnější než Slunce

Vědci pomocí rentgenových observatoří Chandra a XMM-Newton pozorovali zničení hvězdy s hmotností tří Sluncí supermasivní černou dírou.

25.08.2023 - Stanislav MihulkaAstronomové v listopadu 2014 detekovali událost, která později dostala označení ASASSN-14liukázalo se, že jde o pohlcení hvězdy, která se příliš přiblížila k supermasivní černé díře. V té době šlo o nejbližší známý případ TDE (Tidal disruption event) neboli „špagetifikace hvězdy černou dírou“. Došlo k ní v galaxii vzdálené 290 milionů světelných let.

Vzhledem k relativní blízkosti události ASASSN-14li dostali odborníci unikátní příležitost prozkoumat tento proces podrobněji. Americký astronom Jon Miller z Michiganské univerzity a jeho kolegové provedli „vesmírnou forenzní studii“ zániku hvězdy, ve snaze zjistit co nejvíce podrobností o této fascinující události. Závěry jejich výzkumu publikoval tento týden odborný časopis Astrophysical Journal Letters.

Studie zániku hvězdy

Vědci využili zejména pozorování vesmírných rentgenových observatoří Chandra a XMM-Newton, které zjišťovaly množství uhlíku a dusíku v blízkosti dotyčné supermasivní černé díry. Badatelé jsou přesvědčeni, že právě tyto dva prvky byly vytvořeny fúzními procesy v nitru hvězdy a do okolního vesmíru se dostaly při jejím roztržení.

Jako bychom pozorovali vnitřnosti rozervané hvězdy,“ popisuje Miller. „Chemické prvky, které zbyly u supermasivní černé díry, nám pomohly zjistit, jaká hvězda tam vlastně zanikla.“ Až doposud nebylo jasné, zda uhlík a dusík na dotyčném místě nepocházejí třeba z předešlých událostí. Detailní analýzy ale ukázaly, že s velkou pravděpodobností pocházejí z jediné hvězdy.

TIP: Neočekávaný objev: Některé černé díry opakovaně „konzumují“ stále stejnou hvězdu

Rentgenové teleskopy se ukázaly jako skvělé forenzní nástroje,potvrzuje Millerova kolegyně Brenna Mocklerová z Carnegieho observatoří a Kalifornské univerzity v Los Angeles. „Poměr množství detekovaného dusíku k množství uhlíku ukazuje, že při události ASASSN-14li byla roztrhána hvězda o hmotnosti přibližně odpovídající třem Sluncím.Jde tak o jednu z největších hvězd, jejíž zničení černou dírou jsme pozorovali. 


Další články v sekci