Čepel nože stará téměř dva tisíce let ukrývala nejstarší runy v Dánsku

V hrobě z doby železné byla nedaleko dánského města Odense objevena čepel dýky s prastarým runovým nápisem. Podle odborníků jde o nejstarší podobný nález objevený na území Dánska.

02.02.2024 - Stanislav Mihulka



V roce 2021 byla v hrobě u města Odense, které se nachází na dánském ostrově Fyn, objevena železná čepel, jejíž stáří odborníci odhadli asi na 2 tisíce let. Takový nález je cenný už sám o sobě. V tomto případě je ale přibližně osm centimetrů dlouhá čepel z popsána runami, které patří k nejstarším objeveným na území Dánska.

Runy tvoří nápis, jehož znění je zřejmě „hirila“. V jazyce lidí doby kamenné, kteří obývali danou oblast mezi lety 500 před naším letopočtem až 400 našeho letopočtu, to znamenalo „malý meč". Podle Jakoba Bondeho, kurátora Muzea v Odense, kde je nalezená čepel uložená, může nápis znamenat jméno nože, ale i jméno jeho majitele.

Zpráva z dávných časů

Podle Bondeho sice nevíme o majitele onoho nože mnoho, z nápisu na noži je ale možné soudit, že byl vysoce postaveným členem tehdejší společnosti. „Runový nápis je jako zpráva z dávných časů,“ popisuje Bonde. „Když ho vidíte, téměř jako byste slyšeli hlasy tehdejších lidí.

Museum Odense, Rógvi Johansen, CC BY-SA 4.0

Prastarý nápis přitom vědci objevili náhodou. Nalezená čepel nejprve strávila dva roky v depozitáři muzea a teprve nedávno se k ní vrátili odborníci, aby ji vyčistili a zakonzervovali. Během práce na čepeli si všimli, že je z jedné strany zdobená ornamenty. Další výzkum pak na druhé straně čepele odhalil zmíněný runový nápis. Podle Bondeho šlo nejspíše o pohřební výbavu.

TIP: Výjimečný objev: Amatérští archeologové našli v Norsku dva kusy jednoho meče

Společně s čepelí byl v hrobě nalezen i keramický džbán se třemi bronzovými brožemi, jejichž styl odpovídá době kolem roku 150 našeho letopočtu. Zmíněné ornamenty na čepeli připomínají tvorbu z území Římské říše. Lidé na ostrově Fyn tehdy žili relativně blízko k hranicím Římské říše, a jak se zdá, byli silně ovlivněni římskou kulturou.


Další články v sekci