Výjimečný objev: Amatérští archeologové našli v Norsku dva kusy jednoho meče

13.06.2022 - Stanislav Mihulka

Na západním pobřeží Norska byl postupně ve dvou kusech objeven velmi cenný meč. Jeho stáří vědci odhadují na 1 200 let


Reklama

Amatérští archeologové v Norsku měli pořádnou porci štěstí. Nejprve jeden z nich loni na farmě na západním pobřeží této severské země nalezl zvláštní kus železa, který sám o sobě zřejmě neměl žádný patrný účel. Letos na jaře další amatérský archeolog nalezl další kousek skládačky.

Ukázalo se, že jde o výjimečný, velmi cenný, velký a bohatě zdobený vikingský meč. Vše nasvědčuje tomu, že se po zhruba 1 200 letech k sobě dostaly kusy téhož meče, který byl z nějakého důvod rozpolcen. „Je to zřejmě D-meč“, uvádí archeoložka Ann Zanette Glørstadová z Univerzity v Oslo, „tedy jeden z nejtěžších a nejvíce zdobených typů mečů, jaké známe z éry vikingů.

Meč z dovozu

Ačkoliv by mnozí zřejmě očekávali, že takový meč byl ukován někde v Norsku, poblíž místa nálezu, v tomto případě to nejspíš neplatí. Zpracování meče napovídá, že zřejmě pochází z velké dálky. „Původně mohl být vyroben v Anglii nebo v království Franků,“ odhaduje Glørstadová.

TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč

Podobné meče se nacházejí po celém území Evropy. Asi nejpodobnější byl nalezen v hrobce z 9. století našeho letopočtu na skotském ostrově Eigg. Podle Glørstadové je jasné, že: „Náš objev zaujme odborníky z dalších částí Evropy.“ Nalezený meč je momentálně v péči restaurátorů Norského archeologického muzea, kde by měl být časem vystaven.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907