Na západním pobřeží Norska byl postupně ve dvou kusech objeven velmi cenný meč. Jeho stáří vědci odhadují na 1 200 let
Amatérští archeologové v Norsku měli pořádnou porci štěstí. Nejprve jeden z nich loni na farmě na západním pobřeží této severské země nalezl zvláštní kus železa, který sám o sobě zřejmě neměl žádný patrný účel. Letos na jaře další amatérský archeolog nalezl další kousek skládačky.
Ukázalo se, že jde o výjimečný, velmi cenný, velký a bohatě zdobený vikingský meč. Vše nasvědčuje tomu, že se po zhruba 1 200 letech k sobě dostaly kusy téhož meče, který byl z nějakého důvod rozpolcen. „Je to zřejmě D-meč“, uvádí archeoložka Ann Zanette Glørstadová z Univerzity v Oslo, „tedy jeden z nejtěžších a nejvíce zdobených typů mečů, jaké známe z éry vikingů.“
Ačkoliv by mnozí zřejmě očekávali, že takový meč byl ukován někde v Norsku, poblíž místa nálezu, v tomto případě to nejspíš neplatí. Zpracování meče napovídá, že zřejmě pochází z velké dálky. „Původně mohl být vyroben v Anglii nebo v království Franků,“ odhaduje Glørstadová.
TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč
Podobné meče se nacházejí po celém území Evropy. Asi nejpodobnější byl nalezen v hrobce z 9. století našeho letopočtu na skotském ostrově Eigg. Podle Glørstadové je jasné, že: „Náš objev zaujme odborníky z dalších částí Evropy.“ Nalezený meč je momentálně v péči restaurátorů Norského archeologického muzea, kde by měl být časem vystaven.
Pixabay, CC0
Museum of Archaeology, University of Stavanger, Lise Chantrier Aasen, CC BY 4.0
VědaMezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)