Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč

22.10.2021 - Stanislav Mihulka

Mořské dno u Izraele ukrývalo metr dlouhý meč některého z rytířů křížových výprav do Svaté země

<p>Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.</p>

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.


Reklama

Shlomi Katzin se nedávno potápěl u pobřeží Izraele a na dně Středozemního moře objevil archeologický poklad – celou řadu artefaktů, které jsou staré asi 900 let a pocházejí z krvavého období křížových výprav, které probíhaly zhruba v letech 1095 až 1291. Izraelský památkový úřad (IAA, Israel Antiquities Authority) ohlásil, že mezi nálezy je i krásně zachovalý mohutný meč, který jakoby se objevil z nějaké legendy o křižácích.

Jak uvedli experti IAA, meč, který je dnes hustě pokrytý mořskými organismy, je zřejmě vyrobený ze železa. Jeho délka je přibližně metr a jílec meče měří 30 centimetrů. Podle inspektora IAA Nira Distelfelda jde o bezesporu krásný a vzácný nález. Meč prý očividně patřil nějakému rytíři z křižácké výpravy.

Nálezy na mořském dně

Poblíž místa nálezu meče byly objeveny další zajímavé artefakty, včetně kamenných a kovových kotev a úlomků keramiky. Všechny tyto nálezy spočívaly na mořském dně v zátoce, kde podle archeologů lodě kotví již od pozdní doby bronzové – nejméně 4 tisíce let. Pozůstatky těchto lodí a jejich nákladu se tam nalézají dodnes.

TIP: Masový hrob křižáků v Libanonu odhalil krvavou realitu středověké války

Neustálé pohyby mořské vody ve Středozemním moři míchají s pískem na dně. Přitom se odkrývají předměty z dávných dob a po nějakém čase zase mizí. Jak říká Kobi Sharvit, šéf podmořských archeologů IAA, i ta nejmenší bouře může odkrýt nějaké oblasti dna s artefakty a jiná místa zase naopak pohřbí v písku. Proto je podle něj nutné podobné objevy co nejdříve oznámit archeologům, kteří se již postarají o zbytek.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907