Chemici vystopovali sloučeninu významnou pro vznik života na Zemi

Nový výzkum prokázal, že pantetein, aktivní součást koenzymu A, který je klíčový pro řadu metabolických reakcí, mohl vzniknout ve vodě z jednoduchých sloučenin a podílet se na vzniku nejstarších organismů

05.03.2024 - Stanislav MihulkaO vzniku života na Zemi máme zatím jen hrubou představu. Týmu chemiků, které vedl Matthew Powner z Londýnské univerzity, nedávno poodhalil chemické procesy, které vedly ke vzniku nejstarších organismů. V podmínkách napodobujících dávnou Zemi syntetizovali látku, která je zásadní pro prakticky všechny organismy.

Jde o pantetein, chemický analog kyseliny pantothenové neboli vitamínu B5. Tato látka představuje aktivní součást molekuly koenzymu A (CoA), který hraje klíčovou roli v celé řadě základních metabolických reakcí živých organismů. Chemikům se přitom až doposud nedařilo pantetein syntetizovat v podmínkách, jaké panovaly na mladé Zemi. Domnívali se proto, že se pantetein přímo na vzniku života nepodílel.

Experiment z rané Země

Powner a jeho kolegové to nyní dokázali. Syntetizovali pantetein ve vodě za pokojové teploty. Použili k tomu molekuly odvozené od kyanovodíku, který je sice pro nás prudce toxický, ale zároveň představuje jednoduchou organickou látku, která byla na rané Zemi zřejmě velmi hojně zastoupená. Výsledky svého výzkumu vědci zveřejnili v prestižním odborném časopisu Science.

Autoři studie uvádějí, že jakmile pantetein samovolně vznikl (což jak dokládá jejich experiment bylo možné), mohl se podílet na dalších chemických reakcích, v nichž z molekul, které byly jednoduššími předchůdci proteinů a řetězců RNA, vznikly nejstarší organismy. K tomu došlo zřejmě o něco dříve než před čtyřmi miliardami let.

TIP: Život na Zemi možná nevznikl v hlubinách oceánu, ale v mělkých jezírcích

Hlavní význam výzkumu Pownerova týmu spočívá především v tom, že mnozí vědci, zabývající se studiem počátku života na Zemi, považovali vodu za příliš destruktivní prostředí pro sloučeniny a reakce potřebné ke vzniku nejstarších organismů. Uchylovali se proto k představám, že život vznikal v periodicky vysychajících jezírcích nebo v podobných prostředích. Powner s kolegy synstetizovali pantetein přímo ve vodě, čímž tyto námitky smetli ze stolu.


Další články v sekci