Čína zahájila budování svého satelitního internetu Kuo-wang

Na oběžnou dráhu Země zamířil první prototyp čínského satelitu umožňující internetové připojení. V budoucnu má konkurovat Starlinku Elona Muska

21.07.2023 - Stanislav MihulkaPrůkopníkem satelitního internetu se stala společnost SpaceX, která od roku 2019 buduje konstelaci Starlink pro širokopásmový internet. V současné době provozují na nízké oběžné dráze kolem Země přes čtyři tisíce satelitů a hodlají jich vypustit mnohem víc - během následujících několika let by se měla satelitní flotila rozrůst až na dvanáct tisíc. Podle dostupných dat jde o úspěšný projekt, v květnu 2023 měla síť Starlink asi 1,5 milionu předplatitelů.

Starlink už má své konkurenty, i když ti se zatím nemohou pochlubit podobnými počty satelitů jako SpaceX. Jde například o sítě HughesNet, OneWeb nebo Kuiper Systems od Amazonu. Změnu ale může přinést další nový hráč, jehož satelitní internet by mohl být pro Starlink nejvážnějším konkurentem.

Státní satelitní internet

Na trh širokopásmového satelitního internetového připojení nově vstupuje Čína, která začala budovat svou „státní síť,“ což je volný překlad názvu zamýšlené sítě Kuo-wang (Guowang). V sobotu 9. července 2023 vynesla raketa Dlouhý pochod 2C z kosmodromu Ťiou-čchüan ve Vnitřním Mongolsku prototyp satelitu zmíněného satelitního internetu. Satelit se dostal na plánovanou oběžnou dráhu a uskutečnil několik testů, které měly prověřit technologie satelitního internetu.

Síť Kuo-wang by měla naplnit představy čínského režimu o státem provozované satelitní internetové síti. Počítá se s tím, že postupně vytvoří konstelaci asi 13 tisíc satelitů. Projekt řídí čínské úřady a technickou stránku zajišťuje čínská společnost SatNet. Podle řady zdrojů je konstelace Kuo-wang součástí úsilí Číny o co největší průnik na trh satelitního internetu.

TIP: Astronomové varují: Satelity Starlink poškozují tisíce snímků z vesmíru

Podle zprávy společnosti Grand View Research, Inc. měl tento trh v roce 2020 hodnotu 8,23 miliard dolarů (tj. téměř 154 miliard Kč) a v roce 2030 by měl dosáhnout 22,57 miliard dolarů (asi 478 miliard Kč). V roce 2020 měl satelitní internet 43 milionů uživatelů (asi 1 procento všech uživatelů internetu) a v roce 2030 by jejich počet měl dosáhnout asi 110 milionů (zhruba 1,4 procent všech uživatelů).


Další články v sekci