Experti naléhavě varují: Je nutné přestat používat opiáty na bolesti zad

Experiment s placebem prokázal, že opiáty nejsou přínosem při léčbě akutní bolesti v kříži a bolesti krční páteře. Ve skutečnosti stav pacienta spíše zhoršují a navíc se s opiáty pojí nepříjemné vedlejší účinky a nemalé riziko vzniku závislosti

24.11.2023 - Stanislav MihulkaNení tajemstvím, že konstrukce lidských zad není příliš vhodná pro moderní způsob života. Evoluce nepočítala s tím, že budeme trávit celý život u notebooku a chytrých telefonů. Proto jsou v dnešní době velmi časté bolesti zad, které dovedou být velmi nepříjemné a pořádně ztrpčovat život.

Na bolesti zad, což jsou nejčastěji bolesti v kříži nebo bolesti v oblasti krční páteře, se velmi často předepisují opiáty. Například v Austrálii dostane opiáty, jako je silný lék proti bolesti oxykodon, asi 40 procent pacientů, kteří kvůli bolesti zad navštívili svého lékaře. V případě lidí, kteří se kvůli bolesti v kříži dostavili na pohotovost v nemocnici, to je asi 70 procent. Jak se ale ukazuje, jde o problematickou léčbu.

Opiáty versus placebo

Christine Linová z Univerzity v Sydney a její spolupracovníci před časem zjišťovali, jak opiátová analgetika účinkují na bolesti v kříži a bolesti krční páteře. Do studie zahrnuli 347 pacientů s akutními bolestmi uvedeného typu, kterým podávali buď opiáty oxykodon s naloxonem pro zmírnění vedlejších příznaků, nebo placebo, v podobě stejně vyhlížející tabletky, která ale neobsahovala žádné účinné látky. Výsledky studie publikoval odborný časopis Lancet.

Účastníci experimentu užívali opiáty či placebo po dobu maximálně 6 týdnů. Vědci současně hodnotili stav pacientů během jednoho roku od počátku léčby. Ukázalo se, že opiáty oproti placebu nesnižují bolest zad, ani nejsou přínosem pro kvalitu života, délku rekonvalescence nebo délku absence v práci. Zároveň se u pacientů užívajících opiáty projevilo podstatně více vedlejších účinků, včetně nevolnosti, zácpy či závratě. Užívání opiátů dokonce vedlo k subjektivnímu zhoršení pocitu bolesti, nemluvě o reálném riziku vzniku závislosti.

TIP: Řešení opiátové krize: Vědci jsou na stopě nové generace léků proti bolesti

Linová s kolegy na základně výsledků studie naléhavě doporučuje, aby opiáty nebyly předepisovány pro akutní bolesti v kříži nebo bolesti krční páteře. Rizika takové léčby očividně dalece přesahují její přínos, který je navíc přinejmenším sporný. Podle autorů studie by změna léčby bolestí zad mohla podstatně přispět ke zmírnění ohromného globálního problému s opiáty, jehož jsme v posledních letech svědky.


Další články v sekci