Facebook se omluvil za zablokování obrazu slavného francouzského malíře

19.03.2018 - Zuzana RychláOchrana uživatelů Facebooku před nepatřičným či nadměrným zobrazováním nahoty má občas až absurdní podoby. Známé jsou například protesty proti blokování snímků zachycujících kojení. Před nedávnem zase vzbudila poprask zablokovaná fotografie sošky Willendorfské venuše – symbolu plodnosti pocházejícího z období mladšího paleolitu.

Nejnovější přešlap kalifornských puritánů odnesl obraz slavného francouzského romantického malíře Eugèna Delacroixe Svoboda vede lid na barikády. Hlavní postava obrazu – Marianne, která mimochodem patří mezi národní symboly Francouzské republiky, je zde vyobrazena coby alegorie Svobody s trikolórou a odhalenými ňadry.

TIP: Za svobodné bradavky! Americká umělkyně bojuje proti dvojímu metru nahoty

Po stížnostech řady uživatelů byla reklamní kampaň, v rámci které byl slavný obraz použitý, opětovně povolena a Facebook se ústy své francouzské manažerky Elodie Larcisové za svou chybu omluvil. 

Podle platných podmínek Facebooku se zákaz nahoty sice na umělecká díla nevztahuje, v záplavě posuzovaných příspěvků ale podle Larcisové občas dochází k chybám.

  • Zdroj textu

    Phys.org, France24

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie | Eugène Delacroix


Další články v sekci