Forenzní archeologie: „Španělský mnich“ z Cortézova paláce byl ve skutečnosti aztéckou ženou

Nedávné ničivé zemětřesení v centrálním Mexiku přineslo zajímavý objev při rekonstrukci Cortézova paláce. Z vystavené kostry, připisované španělskému mnichovi z Cortézova služebnictva, se vyklubala aztécká žena, pohřbená před vybudováním paláce

22.01.2024 - Stanislav Mihulka



Ve městě Cuernavaca v centrálním Mexiku se nachází Cortézův palác, vybudovaný v letech 1523 až 1528. Jde o nejstarší dochovaný americký civilní objekt koloniálního období na kontinentu. 

V roce 2017 byla tato historicky významná stavba poškozená ničivým zemětřesením, po kterém se rozeběhly restaurátorské a rekonstrukční práce, jejichž cílem bylo obnovit palác a zachovat tuto cennou památku budoucím generacím. Během rekonstrukce paláce měli archeologové mexického Národního institutu pro antropologii a historii (INAH) příležitost detailně prozkoumat dávnou kostru „španělského mnicha“, která byla v paláci vystavená téměř 50 let.

Komu patří kostra?

Identita této kostry sice nikdy nebyla spolehlivě určena, tradičně se ale uvádělo, že jde o kostru mnicha jménem Juan Leyva, který v tomto paláci sloužil Cortézově manželce. Řada detailů ale na tuto verzi příliš neseděla. Archeologové se proto s chutí pustili do detektivní práce, aby záhadu kostry z Cortézova paláce osvětlili.

Ukázalo se, že dotyčná osoba měřila asi 147 centimetrů a zemřela z nejasných příčin ve věku 30 až 40 let. Poté vědci zcela spolehlivě vyloučili, že by šlo o zmíněného mnicha. Jde totiž zjevně o kostru ženy, jak ukazují proporce pánve. Kostra navíc podle datování pochází z let 1450 až 1500 našeho letopočtu. První evropští kolonizátoři ale dorazili do oblasti dnešního Mexika až v roce 1511.

TIP: Hernán Cortés a La Malinche: Otrokyně a dobyvatel

Na základě nových skutečností archeologové dospěli k závěru, že jde aztéckou ženu, zřejmě z kmene Tlahuica, kteří v té době žili v centrálním Mexiku. Žena podle všeho zemřela několik desítek let před tím, než nad jejím hrobem vyrostl palác španělského conquistadora Cortéze. Výsledek archeologických analýz se již projevil i na popisu této kostry v paláci. Nově je v něm uvedeno, že jde o ženu kmene Tlahuica.


Další články v sekci