Gel s nanočásticemi zlata by se mohl stát účinným lékem na kocovinu

Švýcarští vědci vyvinuli speciální hydrogel, který posouvá odbourávání molekul alkoholu z jater do trávicí soustavy a potlačuje tak nepříjemné následky spojené s nadměrnou konzumací alkoholu.

18.05.2024 - Stanislav MihulkaAlkohol provází lidstvo již od nepaměti a stejně dlouhá je i historie kocoviny. Existují sice rozmanité postupy pro zmírnění nepříjemných následků popíjení, žádný (tedy kromě volby nepít alkohol) z nich ale není 100%. Díky nedávnému výzkumu vědců ze švýcarské Spolkové vysoké technické škole v Curychu, jehož závěry zveřejnil vědecký časopis Nature Nanotechnology, by se to ale možná mohlo změnit. 

Materiálový vědec Raffaele Mezzenga a odbornice na potraviny Jiaqi Suová společně s mezinárodním badatelským týmem vyvíjejí speciální gel, který razantně potlačuje následky pití alkoholu. Jde o hydrogel, který tvoří mléčné proteiny s nanočásticemi zlata. Výsledky prvních experimentů na myších jsou více než slibné.

Odbourávání alkoholu ve střevech

Náš gel působí tak, že posouvá rozklad molekul alkoholu z jater do trávicího traktu,“ vysvětluje Mezzenga. „To zásadní mění situaci. Na rozdíl od rozkladu alkoholu v játrech totiž nevzniká nebezpečný meziprodukt acetaldehyd.“ Právě acetaldehyd je totiž zodpovědný za mnoho symptomů kocoviny, důvěrně známých všem, kdo to kdy přehnali s pitím.

Badatelé prokázali, že jejich gel katalyzuje odbourávání alkoholu ve střevech, což vede ke vzniku méně toxické kyseliny mléčné. V experimentech podali tento gel s nanočásticemi zlata podnapilým myším. Během půlhodiny u nich došlo k poklesu obsahu alkoholu v krvi o 40 procent a během pěti hodin pokleslo množství alkoholu o více než polovinu.

TIP: Pomůže „pivo před vínem“ proti kocovině? Podle nového výzkumu nikoliv

Ještě lepší bylo, že myši, které kromě alkoholu dostávaly denně i dotyčný gel, byly v podstatně lepší kondici a měly v lepším stavu játra než myši, které pouze užívaly alkohol. Zdá se tedy, že nový gel také chrání orgány před poškozením alkoholem. Podle Mezzengy je ze zdravotního hlediska pochopitelně mnohem lepší vůbec alkohol nepít. Jejich gel by ale mohl pomoci lidem, kterým se alkoholu vyhnout nepodařilo.


Další články v sekci