Ani druhý pokus o start soukromé rakety Miura-1 nevyšel podle plánu

Testovací raketa Miura-1 by se měla brzy stát evropským želízkem v ohni ve vývoji opakovaně použitelných nosných raket.

19.06.2023 - Stanislav MihulkaŠpanělský startup PLD Space absolvoval již druhý pokus o vypuštění jednostupňové opakovaně použitelné rakety Miura-1 (dříve Arion-1). Raketa měla odstartovat v sobotu 17. června ze střediska Cedea v provincii Huelva v jihošpanělské Andalusii, startovací sekvence byla ale těsně před plánovaným zážehem přerušena. 

Přesné příčiny přerušení startu nejsou zatím známé. Podle PLD Space proběhlo 99 % předstartovních úkonů dle očekávání a start byl přerušen automatickým bezpečnostním systémem. Více má ukázat analýza dat. Předchozí pokus o vypuštění rakety 31. května byl přerušen kvůli silnému větru. Další pokus by měl přijít na řadu ještě do konce června.

Během sobotního testu měla raketa Miura-1 vystoupat do výšky 150 kilometrů a poté se snést na padácích do Atlantiku, odkud ji měly vyzvednout připravené helikoptéry. I přes neúspěšný pokus jsou vývojáři spokojení – podařilo se jim shromáždit velké množství dat a podle plánu zafungoval automatický bezpečnostní systém.

TIP: Konečně na orbitě: Startup Astra napočtvrté uspěl s letem na oběžnou dráhu

PLD Space plánuje dva až tři starty Miura-1, během kterých chtějí otestovat motor TEPREL-B. Ten by se, stejně jako zhruba 70 % komponent rakety, měl stát základem pro plánovanou verzi dvoustupňové Miura-5, schopné dopravovat až 500 kg nákladu na nízkou oběžnou dráhu. PLD Space věří, že Miura-5 odstartuje z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně do dvou let.


Další články v sekci