Kdyby se vyhlašovalo nejčernější datum lidstva, 15. duben by byl zřejmě jednoznačným favoritem. S žádným jiným dnem v kalendáři se nepojí tak velké množství nešťastných událostí.
Smrt amerického prezidenta
Abraham Lincoln | 15. dubna 1865
Psalo se 14. dubna 1865 a prezident Abraham Lincoln se rozhodl společně se svou ženou navštívit slavnostní představení ve Fordově divadle. V deset hodin večer se dveře jeho lóže otevřely a dovnitř vtrhl ozbrojený muž, který na Lincolna dvakrát vystřelil. Přestože válka za nezávislost před několika dny skončila, atentátem jakoby její duch znovu ožil. Útočníkem byl John Wilkes Booth, herec, ale především čelní stoupenec Konfederace, jejímž protipólem byly právě státy Lincolnovy Unie. Druhý den - 15. dubna 1865 prezident Lincoln následkům útoku podlehl.
Zkáza zaoceánské pýchy
Potopení Titanicu | 15. dubna 1912
Kdo by neznal dramatický příběh o zkáze Titanicu? 14. dubna 1912 ve 23.40 narazila loď do ledovce, který pýchu společnosti White Star Line poslal nemilosrdně ke dnu. Po necelých třech hodinách od srážky se nad parníkem definitivně zavřela hladina Atlantského oceánu. Špatně organizovanou záchrannou akci spolu s nedostatkem záchranných člunů zaplatilo životem na 1 500 pasažérů a členů posádky, tedy celé dvě třetiny cestujících! Většina nešťastníků zemřela na podchlazení v ledovém Atlantiku, jehož teplota se pohybovala okolo -2 °C.
Velká řeka
Rozvodněná Mississippi | 15. dubna 1927
K prvním rozsáhlejším záplavám došlo už v roce 1926, ale až na Nový rok 1927 vystoupila hladina řeky Cumberland v Nashville na děsivých 17 metrů. Deště spolu s přítoky zvedly následně hladinu řeky Mississippi (v jazyce místních indiánů „Velká řeka“), která se 15. dubna vylila z koryta a zaplavila území o rozloze neuvěřitelných 70 000 km². Lidé přišli o své domovy, selhala humanitární pomoc a velké ztráty zasáhly celkem deset amerických států.
Fotbalové peklo
Tragédie na Hillsborough | 15. dubna 1989
Semifinálové utkání Anglického poháru mezi Liverpoolem a Nottingham Forest z 15. dubna 1989 se nechvalně zapsalo do fotbalových dějin. Tragédie odstartovala ve chvíli, kdy policie vpustila na přeplněnou tribunu tísnící se fanoušky. Zápas už začal a masa proudících fotbalových nadšenců se snažila co nejrychleji dostat dovnitř. Někteří lidé byli přitlačeni na plot, přes který se jim podařilo uniknout, ale jiní byli doslova sevřeni v davu a udusili se vestoje. Výsledkem bylo 700 zraněných a 96 mrtvých, kteří byli ušlapáni nebo udušeni.
Gotický hrad v plamenech
Požár hradu Pernštejn | 15. dubna 2005
„Prokletí“ 15. dubna se nevyhnulo ani Česku. Právě v tento den roku 2005 zachvátily plameny hradu Pernštejn. Na záchraně kulturní památky se podílelo 23 profesionálních a dobrovolných jednotek s více než 120 hasiči z kraje Jihomoravského a Vysočina. Přesnou příčinu vzniku požáru se nepodařilo zjistit. Z pracovních verzí je nejpravděpodobnější chemické samovznícení způsobené zatečením laku (po lakování a broušení dřevěné podlahy) do prachových podílů a obilných plev pod podlahou 1. nadzemního patra. Přímá škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 100 milionů korun. Škodu na předmětech v mobiliáři lze však jen velmi těžko vyčíslit, protože ztráta některých historických předmětů či stavebních prvků je nenahraditelná.
Popel z islandské sopky zavřel letiště
Erupce sopky Eyjafjallajökull | 15. dubna 2010
Neobvyklou seismickou aktivitu spolu s popraskaným povrchem zemské kůry zachytili vědci již v únoru 2010. Na počátku března naměřili v epicentru sopky na 3 000 otřesů. 14. dubna o sobě dala Eyjafjallajökull vědět naplno. Erupce nenechala nikoho na pochybách, že se obávaný kolos probudil k životu. Následující den zamořil sopečný prach vzdušný prostor nad starým kontinentem, což mělo za následek uzavření většiny velkých evropských letišť.
Teroristický útok v Bostonu
Bombový útok na Bostonský maraton | 15. dubna 2013
15. dubna 2013 se sportovní nadšenci rozhodli poměřit své síly na každoročním Bostonském maratonu. Atentátníci ale měli na Den patriotů jiné plány. Ve tři čtvrtě na tři odpoledne otřásly ulicí Boylston Street s dvanáctisekundovým rozestupem dvě exploze. Výbušniny, vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky, kuličkami z ložisek a střepy, byly umístěny v odpadkových koších v cílové rovině závodu. Výbuchy si vyžádaly životy tří osob a 180 lidí zranily. Útoky měla na svědomí dvojice Džochar a Tamerlan Carnajevovi, bratři ze severního Kavkazu.
Kulturní dědictví v plamenech
Požár katedrály Notre-Dame | 15. dubna 2019
V podvečer 15. dubna 2019 zachvátil ničivý požár pařížskou katedrálu Notre-Dame. Její střecha téměř zcela shořela, centrální sanktusová věž s menším zvonem se zřítila a propadla se část klenby, většina cenných artefaktů v interiéru naštěstí zkáze unikla. Kaplan z planoucího chrámu totiž vynesl trnovou korunu Ježíše Krista a další artefakty nevyčíslitelné hodnoty. Příčinou vzniku devastujícího požáru pařížské katedrály byl s největší pravděpodobností elektrický zkrat.