Hlavní atrakcí ruského rodinného parku je bájný drak slovanské mytologie

13.11.2021 - Martin ReichmanRuský rodinný park Kudykina Gora na okraji obce Kamenka (zhruba 100 kilometrů severně od Voroněže) je oblíbenou turistickou destinací. Za svůj věhlas vděčí park především jednomu exponátu – soše Zmeje Goryniše, realistickému a děsivě vyhlížejícímu ztvárnění bájného draka, známého z mnoha ruských a slovanských příběhů a legend. Impozantní socha, kterou ze železa a betonu vytvořil ukrajinský sochař Vladimir Kolesnikov, je vysoká zhruba 15 metrů, chrlí oheň a kouř a vydává divoký a hrůzu nahánějící řev.

Zmej Goryniš, nebo též Zmej (Zmaj nebo Zmij) představoval ve slovanském náboženství a mytologii dračího či hadího protivníka vládce Peruna. Někteří ruští jazykovědci jej ztotožňují s Velesem – patrně druhým nejvýznamnějším všeslovanským bohem.

TIP: Na slovanském Olympu: Kterým bohům se klaněli staří Čechové?

Nejpůsobivějším představením kudykinského draka je show, během které ze svých tří tlam chrlí oheň a kouř a vydává divoký řev. Spatřit rozzuřeného Zmeje se však nepoštěstí každému – zmíněná show je v rodinném parku Kudykina Gora k vidění vždy jen s končícím dnem a příchodem soumraku o víkendech a během státních svátků.


Další články v sekci