Který vrcholový predátor vzbuzuje u vačnatců největší hrůzu?

Australští vačnatci po dlouhou dobu historie nemuseli čelit výzvám velkých predátorů. Vědci se nyní pokusili zjistit, který predátor u nich vzbuzuje největší hrůzu.

29.05.2024 - Stanislav Mihulka



Na světě dnes žije okolo 6 500 druhů savců nejrůznějších velikostí s velmi rozmanitým životním stylem. Jedno mají ale zřejmě společné – největší strach v nich vzbuzuje člověk. Několik studií ze severní polokoule ukázalo, že zvuk lidského hlasu vyvolává u savců větší hrůzu než jiní vrcholoví predátoři. Ke stejnému závěru nyní dospěl i nový výzkum na polokouli jižní.

Vačnatci obývající oblast Austrálie jsou tradičně považováni za naivní, pokud jde o jejich vztah k predátorům. V této oblasti totiž více než 50 tisíc let nežili velcí savčí predátoři. Potvrzují to i četná pozorování, ze kterých vyplývá, že australští vačnatci dostatečně nereagují na predátory, kteří se dostali do Austrálie v posledních staletích především díky lidem ze severní polokoule. 

Noční můra vačnatců

Ověřit se to pokusila ekoložka Katherine McGannová z Tasmánské univerzity se svými kolegy. Do svého výzkumu vědci zapojili čtyři druhy vačnatců žijících v Tasmánii – klokana obrovského tasmánského (Macropus giganteus tasmaniensis), klokana rudokrkého (Notamacropus rufogriseus), klokana rudobokého (Thylogale billardierii) a kusu liščího (Trichosurus vulpecula). Roli srovnávacího druhu sehrál ve studii daněk evropský (Dama dama), který byl do Tasmánie introdukovaný v nedávné době.

Vybrané pětici zvířat vědci pouštěli nahrávky hlasu vlka, psa, ďábla medvědovitého, ovce a člověka a následně zjišťovali, jak velký strach který hlas ve zvířatech vyvolává. Výsledky pozoruhodného výzkumu zveřejnil odborný časopis Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

McGannová s kolegy zjistili, že tasmánští vačnatci se bezkonkurenčně nejvíce bojí hlasu lidí. Utíkají před nimi 2,4krát častěji než před zvuky druhého nejobávanějšího predátora, kterým je pes. Daňci utíkají před lidskými zvuky stejně často jako před ostatními predátory, což může být dané tím, že byli nedávno introdukovaní. Autoři studie doporučují využít tyto poznatky v ochraně přírody. Zdá se například, že strach z lidských zvuků by mohl vačnatce odrazovat od nebezpečných míst.


Další články v sekci