Nesahat! Pláže na pobřeží Texasu zaplavují nebezpeční modří draci

Jižní Texas čelí velkému množství bizarních mořských tvorů, kteří mohou být překvapivě nebezpeční

14.05.2020 - Stanislav MihulkaTohle stvoření vypadá jako návštěvník z vesmíru nebo alespoň z fantasy příběhu. Neuvěřitelně modrý a bizarně tvarovaný glaukus atlantský, přezdívaný jako „modrý drak“, je ale ve skutečnosti mořský plž. Navzdory snovému vzezření jde o nelítostného dravce, který útočí na mnohem větší kořist a mívá i sklony ke kanibalismu.

Americký národní park Padre Island National Seashore (PINS), který leží na pobřeží Texasu, poblíž hranice s Mexikem, nedávno varoval návštěvníky, ať si na plážích národního parku i v jeho okolí dávají pozor právě na modré draky. Obvykle je setkání s tímto několikacentimetrovým plžem vzácné, teď se jich tam ale objevuje nápadně mnoho. Lidé by na tohoto překrásného měkkýše raději neměli vůbec sahat.

TIP: Brazilský vědec objevil první žábu s jedovatými ostny. A pořádně to odnesl

Modří draci jsou totiž nečekaně nebezpeční. A jejich nebezpečnost záleží na tom, co dotyčný plž v nedávné době jedl. Oblíbenou potravou modrých draků totiž jsou velice jedovaté měchýřovky portugalské a podobní jedovatí trubýši. A tito plži mají pozoruhodnou schopnost uloupit žahavé buňky měchýřovky, kterou snědli, a použít je pro svou vlastní ochranu. Když na takového modrého draka někdo sáhne, jakoby se dotkl měchýřovky portugalské. Je to šokující, bolestivé a někdy i životu nebezpečné. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Sylke Rohrlach / Wikimedia Commons


Další články v sekci