Nevítaný rekord: Letošní léto v Arktidě bylo nejteplejší ve známé historii

Národní úřad pro oceán a atmosféru publikoval letošní zprávu o stavu Arktidy. Ani letos to není příliš optimistické čtení…

17.12.2023 - Stanislav MihulkaAmerický Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) zveřejnil letošní výroční zprávu 2023 Arctic Report Card (Vysvědčení Arktidy za rok 2023). Tato zpráva každoročně prezentuje aktualizované informace o prostředí v Arktidě, které porovnává s historickými záznamy. Zaměřuje se na to, jak probíhající oteplování planety ovlivňuje obyvatele a ekosystémy Arktidy, která se podle všeho otepluje rychleji než jiné oblasti planety.

Z letošní zprávy vyplývá, že teploty vzduchu u povrchu země naměřené během léta odpovídají nejteplejšímu létu v Arktidě v historii měření. Pokud jde o teploty během celého roku, vypadá to, že rok 2023 bude 6. nejteplejším v historii měření. Led na mořské hladině v oblasti Arktidy neustále ustupuje a rovněž v tomto směru trhá rekordy.

Horko a lososi

Hlavním poselstvím z letošního Vysvědčení je, že čas jednat je právě teď,upozorňuje oceánograf Rick Spinrad, který je v současnosti administrátorem NOAA. „Kromě nutnosti snižovat emise uhlíku NOAA s federálními partnery také podporují místní komunity, aby pomohli zvýšit jejich odolnost vůči změnám klimatu.

Rekordně horká léta s rekordním úbytkem ledu se výrazně podepisují na stavu arktických populací řady organismů. Například v Bristolském zálivu na západě Aljašky jsou v posledních letech svědky dramatického zvýšení počtu lososů nerka (Oncorhynchus nerka), zatímco na řece Yukon a dalších vodních tocích ve stejné době ruší rybolov kvůli extrémnímu poklesu počtu lososů čavyča (Oncorhynchus tshawytscha) a lososů keta (Oncorhynchus keta).

TIP: Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

Vysvědčení Arktidy letos vyšlo po osmnácté. Podílelo se na něm celkem 82 autorů ze 13 zemí. Obsahuje mimo jiné i novou kapitolu, která je zaměřená na lososy a jejich vztah ke změnám klimatu a prostředí. Lososi jsou zásadním, přímo životně důležitým druhem pro řadu komunit v Arktidě i pro komerční rybářské společnosti.


Další články v sekci