Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

20.11.2020 - Stanislav Mihulka

Globální oteplování se projevuje úbytkem ledu v Severním ledovém oceánu. Je ho nejméně v historii satelitních měření


Reklama

Postupující oteplování se citelně projevuje v polárních oblastech. Led rychle ubývá na pevnině i v oceánu. Podle nových údajů americké agentury National Snow & Ice Data Center (NSIDC) zůstává v Severním ledovém oceánu i v listopadu stále ohromná plocha bez ledu, mnohem déle, než je v tomto období typické.

Arktida má za sebou říjen s rekordně nízkým průměrným zaledněním, dokonce nejnižším v historii satelitních měření. Odborníci s využitím satelitů naměřili průměrné říjnové zalednění 5,28 milionů čtverečních kilometrů, což je o 3,07 milionů čtverečních kilometrů méně než průměr v období 1981 až 2010. Zároveň je to o 450 tisíc čtverečních kilometrů méně oproti minulému rekordu z loňského října.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Nadprůměrné teploty během podzimu v posledních dvaceti letech přispívají k tomu, že právě nad Arktidou se vzduch ohřívá více, než v jiných částech světa. Ohřátí vzduchu je ale z větší části omezeno na oblast v blízkosti hladiny oceánu. Měření v oblasti mikrovlnného záření rovněž ukazují, že kvůli ustupujícímu ledu byla letos Severní mořská cesta otevřená pro plavbu téměř celý říjen.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907