Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

Globální oteplování se projevuje úbytkem ledu v Severním ledovém oceánu. Je ho nejméně v historii satelitních měření

20.11.2020 - Stanislav MihulkaPostupující oteplování se citelně projevuje v polárních oblastech. Led rychle ubývá na pevnině i v oceánu. Podle nových údajů americké agentury National Snow & Ice Data Center (NSIDC) zůstává v Severním ledovém oceánu i v listopadu stále ohromná plocha bez ledu, mnohem déle, než je v tomto období typické.

Arktida má za sebou říjen s rekordně nízkým průměrným zaledněním, dokonce nejnižším v historii satelitních měření. Odborníci s využitím satelitů naměřili průměrné říjnové zalednění 5,28 milionů čtverečních kilometrů, což je o 3,07 milionů čtverečních kilometrů méně než průměr v období 1981 až 2010. Zároveň je to o 450 tisíc čtverečních kilometrů méně oproti minulému rekordu z loňského října.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Nadprůměrné teploty během podzimu v posledních dvaceti letech přispívají k tomu, že právě nad Arktidou se vzduch ohřívá více, než v jiných částech světa. Ohřátí vzduchu je ale z větší části omezeno na oblast v blízkosti hladiny oceánu. Měření v oblasti mikrovlnného záření rovněž ukazují, že kvůli ustupujícímu ledu byla letos Severní mořská cesta otevřená pro plavbu téměř celý říjen.


Další články v sekci