Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

01.10.2018 - Stanislav Mihulka

Pokud Antarktida přijde o zásadní množství ledu, pocítí to celá planeta a pochopitelně i lidstvo

<p>Argentinská základna Brown v Antarktidě</p>

Argentinská základna Brown v Antarktidě


Reklama

Planeta se postupně otepluje a má to své důsledky. Dramaticky je to vidět především v okolí obou pólů, které přicházejí o led. Ukazují to nové analýzy satelitních snímků a pozorování za uplynulé čtvrtstoletí.

Podle dat, které satelity získaly mezi lety 1992 a 2017, ztratila v této době Antarktida celkem asi 3 biliony tun ledu. V obzvláště zranitelné oblasti západní Antarktidy se za toto období rychlost mizení ledu ztrojnásobila, na dnešních asi 159 miliard tun ledu ročně. Uvedená celková ztráta ledu v Antarktidě za toto období má na svědomí vzrůst hladiny světových oceánů asi o 8 milimetrů.

TIP: Objev u jižního pólu: Pod ledem v Antarktidě našli nové ohromné jezero

Vědci jsou přesvědčeni, že další vývoj v Antarktidě závisí na tom, jak bude lidská civilizace postupovat v souvislosti s globálním oteplováním. Ale času prý není nazbyt. Rozhodnout by mělo příštích 10 let.

Antarktida je sice nejvíce izolovaným a vzdáleným kontinentem planety, klimatické změny v Antarktidě a v Jižním ledovém oceánu mohou mít značné a dlouhodobé důsledky pro planetu i lidstvo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation / Nature

  • Zdroj fotografií: Arcibel, Australian Academy of ScienceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907