Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

01.10.2018 - Stanislav Mihulka

Pokud Antarktida přijde o zásadní množství ledu, pocítí to celá planeta a pochopitelně i lidstvo

<p>Argentinská základna Brown v Antarktidě</p>

Argentinská základna Brown v Antarktidě


Reklama

Planeta se postupně otepluje a má to své důsledky. Dramaticky je to vidět především v okolí obou pólů, které přicházejí o led. Ukazují to nové analýzy satelitních snímků a pozorování za uplynulé čtvrtstoletí.

Podle dat, které satelity získaly mezi lety 1992 a 2017, ztratila v této době Antarktida celkem asi 3 biliony tun ledu. V obzvláště zranitelné oblasti západní Antarktidy se za toto období rychlost mizení ledu ztrojnásobila, na dnešních asi 159 miliard tun ledu ročně. Uvedená celková ztráta ledu v Antarktidě za toto období má na svědomí vzrůst hladiny světových oceánů asi o 8 milimetrů.

TIP: Objev u jižního pólu: Pod ledem v Antarktidě našli nové ohromné jezero

Vědci jsou přesvědčeni, že další vývoj v Antarktidě závisí na tom, jak bude lidská civilizace postupovat v souvislosti s globálním oteplováním. Ale času prý není nazbyt. Rozhodnout by mělo příštích 10 let.

Antarktida je sice nejvíce izolovaným a vzdáleným kontinentem planety, klimatické změny v Antarktidě a v Jižním ledovém oceánu mohou mít značné a dlouhodobé důsledky pro planetu i lidstvo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation / Nature

  • Zdroj fotografií: Arcibel, Australian Academy of Science

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907