Osmý div světa: Ručně vysekaná 1250 metrů dlouhá cesta skrz horu

Od nepaměti představoval pro čínskou vesnici Kuo-liang jediné spojení se světem „nebeský žebřík“ – 720 schodů vysekaných do skály. Před 50 lety se proto 13 nejsilnějších vesničanů rozhodlo, že cestu skrz horu prorazí ručně…

29.07.2021 - Martin ReichmanDnes je skalní cesta v čínském pohoří Tchaj-chang vyhledávanou turistickou atrakcí a je považována za osmý div světa. Ještě před 50 lety ale šlo o otázku života a smrti. Jediné spojení s vnějším světem představoval pro obyvatele vesnice Kuo-liang „nebeský žebřík“ – 720 strmých schodů vysekaných do skály, pocházejících z časů vládní dynastie Song (960-1279). Dopravit člověka do nemocnice tak znamenalo absolvovat namáhavý výstup osmi lidí, a poté zhruba čtyřhodinnou cestu do nejbližší nemocnice.

Nepřístupnost vesnice představovala také ekonomický problém. Dopravovat zemědělské produkty do a ze „světa za horou“ bylo pro místní nesmírně složité a vyčerpávající. Pro přibližně 300 vesničanů to znamenalo takřka dokonalé odříznutí od světa a mnoho z nich uvažovalo o tom, že Kuo-liang opustí a vyrazí hledat snazší život mimo vesnici. 

TIP: Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami

V roce 1972 se proto místní obecní rada usnesla, že se pokusí prorazit cestu skrze horu ručně. Vybrali 13 nejsilnějších vesničanů, kteří vybaveni lany a primitivními sekáči a kladivy, začali kutat cestu. V prvních dnech zvládli vysekat do skály za tři dny sotva metr. Svou urputností ale dokázali přesvědčit další vesničany, že jejich snaha má smysl. Postupně se tak do projektu nové cesty zapojilo více vesničanů. 1250 metrů dlouhou cestu, vinoucí se po straně skalního útesu, prorazili vesničané za pět let a spoustu dalších let věnovali jejím úpravám a rozšiřování. Přestože jde o jednu z nejnebezpečnějších komunikací na světě, dnes díky ní vesnice Kuo-liang prosperuje a je i vděčným cílem mnoha turistů.


Další články v sekci