Neobyčejný příběh Huang Dafa: Muže, který dokázal pohnout horami

26.04.2017 - Martin Reichman

Celkem 36 let strávil Číňan Huang Dafa budováním kanálu, který by přivedl vodu do jeho rodné do vesničky v horách

Huang Dafa -<p>I dnes, kdy je mu 80 let, na svůj životní projekt nezapomíná a pravidelně se věnuje jeho čištění a údržbě. </p>
Huang Dafa -

I dnes, kdy je mu 80 let, na svůj životní projekt nezapomíná a pravidelně se věnuje jeho čištění a údržbě. 


Reklama

Stará čínská legenda vypráví příběh muže, který bydlel na samotě a od nejbližší vesnice jej dělily tři hory. Začal proto kopat, aby vybudoval cestu. Lidé z vesnice se jeho úsilí vysmívali, Jü Kung jim ale vždy odpovídal: „Já i moji potomci můžeme kopat po celé generace, hory už ale dál nevyrostou.“

Jü Kunga za jeho nezdolnost nakonec odměnili bohové, kteří pohnuli horami a vytvořili tak vytouženou cestu do vesnice. Dodnes se v Číně pro nezdolné bojovníky používá výraz „muž, který umí pohnout horami.“

Ten, který dokázal pohnout horami

Zatímco mýtickému Jü Kungovi museli v jeho snažení pomoci bohové, jiný čínský hrdina si musel vystačit jen s vlastním odhodláním a pílí.

Domovem dnes osmdesátiletého Huang Dafa je malá víska Cchao-wang-pa ukrytá v horách provincie Kuej-čou. V roce 1959 postihlo vesnici i blízké okolí velké sucho a téměř všechny vodní zdroje vyschly. Jediná studna, v níž byla ještě voda, sloužila jako drahocenný zdroj pitné vody a vesničanům závislým na pěstování rýže hrozilo, že budou muset své domovy opustit. Řada z nich to i udělala.

Huang Dafa, kterému v té době bylo 23 let se rozhodl, že vybuduje kanál, kterým vodu do vesnice přivede. Přesvědčil několik místních a společně začali kopat. Po 10 letech tvrdé práce se jim pomocí ručního nářadí podařilo prokopat úzký, 100 metrů dlouhý tunel skrz vrcholek hory. Přivést vodu do vesnice se jim ale nepodařilo.

Huang Dafa odešel z vesnice a několik dalších let strávil studiem a sbíráním potřebných informací. Na počátku 90. let se do vesnice vrátil a přesvědčil vesničany, aby se k myšlence vybudování vodního tunelu vrátili. V roce 1995 mohli nejen obyvatelé Cchao-wang-pa slavit: 7 200 metrů dlouhým kanálem, vinoucím se přes tři hory, začala téct voda. Dalších 2 200 metrů vodního koryta zásobovalo vodou i tři okolní vísky. Na počest svého hrdiny místní kanál pojmenovali Dafův kanál.

Podle deníku China News dnes zásobuje Dafův kanál vodou zhruba 1 200 lidí a oblast produkuje okolo 400 tisíc kilogramů rýže ročně. Společně s kanálem se Huang Dafa zasadil i o vybudování silnice a přivedení elektřiny do rodné vísky. I dnes, kdy je mu 80 let, na svůj životní projekt nezapomíná a pravidelně se věnuje jeho čištění a údržbě. Mezi místními je Huang Dafa navždy mužem, který dokázal pohnout horami.

  • Zdroj textu:

    Oddity Central, China News

  • Zdroj fotografií: China Story Hub

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907