Území dnešního Španělska bylo zřejmě centrem evoluce predátorů

Podle paleontologů proběhla ve spodní křídě v oblasti dnešního Španělska raná fáze evolučního vývoje spinosauridů.

22.05.2023 - Stanislav MihulkaIkonický spinosaurus, známý ze slavného souboje s tyranosaurem v Jurském parku 3, žil přibližně před 112 až 94 miliony let na území dnešní Afriky. Nedávný objev ale potvrdil, že centrem evoluce linie dravých spinosauridů bylo dost možná dnešní Španělsko.

Andrés Santos-Cubedo ze španělské Univerzity Jakuba I. v Castellónu de la Plana a jeho spolupracovníci ve studii publikované vědeckým časopisem Scientific Reports popsali dříve nalezenou čelist, zuby a a několik obratlů z geologické formace Arcillas de Morella jako nový druh dinosaura ze skupiny spinosaurů. Šlo o velkého predátora, kterého paleontologové pojmenovali Protathlitis cinctorrensis, podle rázovitého městečka Cinctorres, kde byly fosilní pozůstatky objeveny.

Spinosauři ze Španělska

Protathlitis sice nedosahoval proporcí děsivého spinosaura, podle odhadů a srovnávacích analýz ale nebyl o mnoho menší. Žil asi před 127 až 126 miliony let, čili ve spodní křídě. Byl tedy prakticky současníkem dalšího spinosaurida z této oblasti Iberospinus natarioi, jehož pozůstatky byly objeveny v Portugalsku.

Protathlitis cinctorrensis
Kosterní diagram spinosaura Protathlitis cinctorrensis. (zdroj: Mateus, Estraviz-LópezCC BY 4.0)

Badatelé se domnívají, že v oblasti dnešního Španělska proběhla ve spodní křídě raná fáze evolučního vývoje spinosauridů. Pak se tito velcí predátoři mohli dostat na území severní Afriky, kde na přelomu spodní a svrchní křídy vznikli gigantičtí spinosauridi včetně rekordního spinosaura.

TIP: Analýza kostí ukázala, že dravý Spinosaurus byl nelítostným vodním predátorem

Doposud přitom není jasné, zda spinosauridi, poté co uspěli v severní Africe a stanuli na vrcholu potravního řetězce, dále zůstávali na Iberském poloostrově anebo tam vymřeli. Ve fosilním záznamu této oblasti mizí už ve spodní křídě, ale fosilní záznam, jak paleontologové dobře vědí, nebývá úplně spolehlivý.


Další články v sekci