V legendárním zlatém pokladu z Villeny jsou předměty z mimozemského materiálu

Archeologové zjistili, že nejméně dva předměty pocházející ze slavného pokladu z Villeny, byly vyrobeny z materiálu, který nepochází z naší planety. 

10.02.2024 - Stanislav MihulkaV prosinci 1963 byl poblíž města Villena na jihovýchodě Španělska objeven jeden z největších zlatých pokladů Evropy doby bronzové. Nález známý jako „poklad z Villeny“ tvoří 59 předmětů – především mís, džbánů a náramků vyrobených ze zlata, stříbra, železa a jantaru. 

Celková hmotnost pokladu je téměř 10 kilogramů a archeologové odhadují, že předměty, které jsou jeho součástí, vznikly v době bronzové – někdy v letech 1400 až 1000 před naším letopočtem. Železné předměty v pokladu jsou nejstarší, jaké kdy byly nalezeny na Iberském poloostrově. V té době bylo železo vzácné a bylo považováno za drahý kov. 

Poklad z hvězd

Ignacio Montero Ruiz ze španělského Historického institutu a jeho spolupracovníci detailně prostudovali dva předměty z pokladu, které obsahují železo – náramek v tvaru písmene C a dutou kouli zakončenou zlatým plátem, která zřejmě kdysi zdobila hlavici meče. Ukázalo se, že jde o železo mimozemského původu, které pochází z meteoritu, dopadnuvšího na Zemi přibližně před milionem let. Závěry svého výzkumu vědci publikovali v odborném časopisu Trabajos de Prehistoria.

Poklad z Villeny objevil v prosinci 1963 archeolog José María Soler.
(foto: Wikimedia Commons, Enrique Íñiguez Rodríguez, CC BY-SA 3.0)

Spojení zlata a železa je v tomto případě velmi důležité, protože oba prvky měly velkou symbolickou a sociální hodnotu,objasňuje Ruiz pro platformu Live Science. „Tento poklad zřejmě nepatřil jediné osobě, ale celé komunitě. V té době, pokud víme, nebyla na Iberském poloostrově žádná království.

TIP: V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

Badatelé použili pro analýzu železa ze zmíněných dvou předmětů hmotnostní spektrometrii. Ta jim prozradila nejen původ materiálu, ale také to, že oba předměty byly s velkou pravděpodobností vyrobené ze stejného meteoritu. Vědci si nejsou jistí, kdo předměty z meteoritického železa vyrobil a kde k tomu došlo. Jednou z možností podle nich je, že pocházejí z východního Středomoří, kde, na rozdíl od Evropy, známe několik podobně starých příkladů výrobků z meteoritického železa.


Další články v sekci