V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

26.09.2021 - Stanislav Mihulka

Amatérský lovec pokladů našel jeden z největších, nejcennějších a nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska

<p>Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.</p>

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.


Reklama

Amatérský lovec pokladů Ole Ginnerup Schytz si připsal životní úlovek – u Vindelevu v jižním Dánsku objevil zlatý poklad. Podle odborníků jde o jeden z největších, nejcennějších a také nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska. V místě objevu pak následně zahájili archeologické vykopávky odborníci místního Vejle Museums i národního muzea National Museum of Denmark.

Archeologové zjistili, že poklad byl ukryt asi před 1500 lety v takzvaném dlouhém domě, jaké byly v době železné typické pro vysoce postavené osoby. Nález takového domu ukazuje, že Vindelev zřejmě v té době byl významným sídlem. Samotný poklad tvoří zlaté artefakty o celkové hmotnosti téměř jednoho kilogramu. Archeologové jsou  přesvědčeni, že takový poklad mohl nashromáždit pouze někdo, kdo byl v tehdejší společnosti v nejvyšších kruzích, nejspíš náčelník celé oblasti.

TIP: Amatérská lovkyně pokladů objevila vikingskou pokladničku se středověkými bitcoiny

Součástí pokladu jsou velké zlaté brakteáty, čili tenké jednostranně zdobené zlaté mince. Dále obsahuje římské zlaté mince, některé zpracované do podoby šperků s využitím postupů, s jakými se archeologové doposud nesetkali. Nápisy a motivy na některých artefaktech v pokladu zřejmě odkazují na tehdejší vládce, jiné zase souvisejí se severskou mytologií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907