V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

26.09.2021 - Stanislav Mihulka

Amatérský lovec pokladů našel jeden z největších, nejcennějších a nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska

<p>Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.</p>

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.


Reklama

Amatérský lovec pokladů Ole Ginnerup Schytz si připsal životní úlovek – u Vindelevu v jižním Dánsku objevil zlatý poklad. Podle odborníků jde o jeden z největších, nejcennějších a také nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska. V místě objevu pak následně zahájili archeologické vykopávky odborníci místního Vejle Museums i národního muzea National Museum of Denmark.

Archeologové zjistili, že poklad byl ukryt asi před 1500 lety v takzvaném dlouhém domě, jaké byly v době železné typické pro vysoce postavené osoby. Nález takového domu ukazuje, že Vindelev zřejmě v té době byl významným sídlem. Samotný poklad tvoří zlaté artefakty o celkové hmotnosti téměř jednoho kilogramu. Archeologové jsou  přesvědčeni, že takový poklad mohl nashromáždit pouze někdo, kdo byl v tehdejší společnosti v nejvyšších kruzích, nejspíš náčelník celé oblasti.

TIP: Amatérská lovkyně pokladů objevila vikingskou pokladničku se středověkými bitcoiny

Součástí pokladu jsou velké zlaté brakteáty, čili tenké jednostranně zdobené zlaté mince. Dále obsahuje římské zlaté mince, některé zpracované do podoby šperků s využitím postupů, s jakými se archeologové doposud nesetkali. Nápisy a motivy na některých artefaktech v pokladu zřejmě odkazují na tehdejší vládce, jiné zase souvisejí se severskou mytologií.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907