V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

Amatérský lovec pokladů našel jeden z největších, nejcennějších a nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska

26.09.2021 - Stanislav MihulkaAmatérský lovec pokladů Ole Ginnerup Schytz si připsal životní úlovek – u Vindelevu v jižním Dánsku objevil zlatý poklad. Podle odborníků jde o jeden z největších, nejcennějších a také nejkrásnějších zlatých pokladů v historii Dánska. V místě objevu pak následně zahájili archeologické vykopávky odborníci místního Vejle Museums i národního muzea National Museum of Denmark.

Archeologové zjistili, že poklad byl ukryt asi před 1500 lety v takzvaném dlouhém domě, jaké byly v době železné typické pro vysoce postavené osoby. Nález takového domu ukazuje, že Vindelev zřejmě v té době byl významným sídlem. Samotný poklad tvoří zlaté artefakty o celkové hmotnosti téměř jednoho kilogramu. Archeologové jsou  přesvědčeni, že takový poklad mohl nashromáždit pouze někdo, kdo byl v tehdejší společnosti v nejvyšších kruzích, nejspíš náčelník celé oblasti.

TIP: Amatérská lovkyně pokladů objevila vikingskou pokladničku se středověkými bitcoiny

Součástí pokladu jsou velké zlaté brakteáty, čili tenké jednostranně zdobené zlaté mince. Dále obsahuje římské zlaté mince, některé zpracované do podoby šperků s využitím postupů, s jakými se archeologové doposud nesetkali. Nápisy a motivy na některých artefaktech v pokladu zřejmě odkazují na tehdejší vládce, jiné zase souvisejí se severskou mytologií.


Další články v sekci