Amatérská lovkyně pokladů objevila vikingskou pokladničku se středověkými bitcoiny

21.07.2021 - Stanislav Mihulka

Kryptoměny a decentralizovaná platidla rozhodně nejsou vynálezem dnešní doby. Obdoba dnešních bitcoinů se na ostrově Man používala již před tisícovkou let.

<p>Část obsahu vikingské pokladničky. Zlomkové stříbro bylo univerzálním platidlem vikingských nájezdníků i dalších etnik historie.</p>

Část obsahu vikingské pokladničky. Zlomkové stříbro bylo univerzálním platidlem vikingských nájezdníků i dalších etnik historie.


Reklama

Ostrov Man, ležící v Irském moři, mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem, je dnes samosprávným britským korunním závislým územím. Na konci 8. století našeho letopočtu dorazili na ostrov Man Vikingové, kteří tam vládli do roku 1266. Časy jejich vlády dodnes potvrzují četné nálezy z té doby.

Amatérská lovkyně pokladů Kath Giles zde nedávno našla asi 1 000 let starou vikingskou „pokladničku“, která mimo jiné obsahovala středověkou obdobu bitcoinů. Malý poklad tvoří 87 stříbrných mincí původem z řady míst západní Evropy, hrst artefaktů a pak 13 kusů takzvaného zlomkového stříbra.

Pro odborníky je velmi zajímavé právě zlomkové stříbro. Jde o nasekané a zohýbané kusy stříbrných předmětů a šperků, které se používaly jako platidlo podle své váhy. Zlomkové stříbro je typické pro vikingské či seveřanské poklady, ale objevuje se již mnohem dříve, ve starověku, na řadě míst světa. Typické je pro místa, kde se setkávaly odlišné kultury a kde probíhal intenzivní obchod.

TIP: Archeologové objevili hrob vikingského válečníka: Obsah hrobu vědce překvapil

Jak uvádí nezávislá badatelka a numizmatička Dr. Kristin Bornholdt Collinsová, vikingské zlomkové stříbro představovalo středověkou obdobu dnešních kryptoměn. Bylo praktické pro transakce rozmanité hodnoty a svou povahou bylo decentralizované. Za zlomkovým stříbrem nestála žádná politická síla a nebyly pro něj překážkou žádné hranice. Stejně jako v případě bitcoinů a dalších podobných měn bylo velmi obtížné vystopovat, kdo zlomkovým stříbrem zaplatil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907