Amatérská lovkyně pokladů objevila vikingskou pokladničku se středověkými bitcoiny

21.07.2021 - Stanislav Mihulka

Kryptoměny a decentralizovaná platidla rozhodně nejsou vynálezem dnešní doby. Obdoba dnešních bitcoinů se na ostrově Man používala již před tisícovkou let.

<p>Část obsahu vikingské pokladničky. Zlomkové stříbro bylo univerzálním platidlem vikingských nájezdníků i dalších etnik historie.</p>

Část obsahu vikingské pokladničky. Zlomkové stříbro bylo univerzálním platidlem vikingských nájezdníků i dalších etnik historie.


Reklama

Ostrov Man, ležící v Irském moři, mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem, je dnes samosprávným britským korunním závislým územím. Na konci 8. století našeho letopočtu dorazili na ostrov Man Vikingové, kteří tam vládli do roku 1266. Časy jejich vlády dodnes potvrzují četné nálezy z té doby.

Amatérská lovkyně pokladů Kath Giles zde nedávno našla asi 1 000 let starou vikingskou „pokladničku“, která mimo jiné obsahovala středověkou obdobu bitcoinů. Malý poklad tvoří 87 stříbrných mincí původem z řady míst západní Evropy, hrst artefaktů a pak 13 kusů takzvaného zlomkového stříbra.

Pro odborníky je velmi zajímavé právě zlomkové stříbro. Jde o nasekané a zohýbané kusy stříbrných předmětů a šperků, které se používaly jako platidlo podle své váhy. Zlomkové stříbro je typické pro vikingské či seveřanské poklady, ale objevuje se již mnohem dříve, ve starověku, na řadě míst světa. Typické je pro místa, kde se setkávaly odlišné kultury a kde probíhal intenzivní obchod.

TIP: Archeologové objevili hrob vikingského válečníka: Obsah hrobu vědce překvapil

Jak uvádí nezávislá badatelka a numizmatička Dr. Kristin Bornholdt Collinsová, vikingské zlomkové stříbro představovalo středověkou obdobu dnešních kryptoměn. Bylo praktické pro transakce rozmanité hodnoty a svou povahou bylo decentralizované. Za zlomkovým stříbrem nestála žádná politická síla a nebyly pro něj překážkou žádné hranice. Stejně jako v případě bitcoinů a dalších podobných měn bylo velmi obtížné vystopovat, kdo zlomkovým stříbrem zaplatil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907