Archeologové objevili hrob vikingského válečníka: Obsah hrobu vědce překvapil

08.09.2020 - Stanislav Mihulka

U norské vesnice Vinjeøra vědci objevili velmi zvláštní hrob vikingského válečníka starý asi 1 100 let

<p>Archeoložka Astrid Kviseth je první osobou po 1 100 letech, která držela pohřbený masivní vikingský meč</p>

Archeoložka Astrid Kviseth je první osobou po 1 100 letech, která držela pohřbený masivní vikingský meč


Reklama

Archeologové v Norsku skórovali. Odkryli zde 1 100 let starý vikingský hrob, v němž spočinul válečník s ocelovým mečem. Meč vědce okamžitě zaujal tím, že byl umístěný jinde, než je v podobných případech obvyklé. Bojovník ho měl po své levé straně.

Proč je umístění meče vlevo neobvyklé, vysvětluje Raymond Sauvage z Norwegian University of Science a muzea Technology (NTNU) University Museum:

Podle oblíbené teorie Vikingové věřili, že posmrtný život představuje zrcadlový obraz původního života a v hrobech Vikingů se tak nacházejí předměty v zrcadlovém umístění. Týká se to i mečů, které tito bojovníci nosili po levé straně, aby je mohli pohotově tasit pravou rukou. Pohřbíváni jsou ale s meči po pravé ruce.“

Důvodem, proč měl pohřbený bojovník meč vlevo, by podle archeologoů mohla být možnost, že šlo o leváka. Svůj 80 centimetrů dlouhý meč by v takovém případě tasil z pravé strany.

TIP: Počasí pro archeologii: Bouře na Orknejích odkryly 1500 let starý hřbitov Vikingů

Zvláštní je i ale objem nalezených ostatků – pohřbený vikingský bojovník byl po smrti spálený, nicméně objem nalezených ostatků je větší, než bývá v podobných případech obvyklé. Po spáleném lidském těle zůstává v průměru okolo dvou kilogramů kostí. Ve vikingských hrobech je jich ale většinou mnohem méně – v průměru okolo 250 gramů. Rozdíl archeologové vysvětlují vírou Vikingů v magické vlastnosti kostí zemřelých. Podstatná část kostí tak často „mizí“ k rituálním účelům. V případě nálezu z Vinjeøry se ale v hrobě zřejmě nacházely ostatky kompletní.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907