Archeologové objevili hrob vikingského válečníka: Obsah hrobu vědce překvapil

08.09.2020 - Stanislav Mihulka

U norské vesnice Vinjeøra vědci objevili velmi zvláštní hrob vikingského válečníka starý asi 1 100 let

<p>Archeoložka Astrid Kviseth je první osobou po 1 100 letech, která držela pohřbený masivní vikingský meč</p>

Archeoložka Astrid Kviseth je první osobou po 1 100 letech, která držela pohřbený masivní vikingský meč


Reklama

Archeologové v Norsku skórovali. Odkryli zde 1 100 let starý vikingský hrob, v němž spočinul válečník s ocelovým mečem. Meč vědce okamžitě zaujal tím, že byl umístěný jinde, než je v podobných případech obvyklé. Bojovník ho měl po své levé straně.

Proč je umístění meče vlevo neobvyklé, vysvětluje Raymond Sauvage z Norwegian University of Science a muzea Technology (NTNU) University Museum:

Podle oblíbené teorie Vikingové věřili, že posmrtný život představuje zrcadlový obraz původního života a v hrobech Vikingů se tak nacházejí předměty v zrcadlovém umístění. Týká se to i mečů, které tito bojovníci nosili po levé straně, aby je mohli pohotově tasit pravou rukou. Pohřbíváni jsou ale s meči po pravé ruce.“

Důvodem, proč měl pohřbený bojovník meč vlevo, by podle archeologoů mohla být možnost, že šlo o leváka. Svůj 80 centimetrů dlouhý meč by v takovém případě tasil z pravé strany.

TIP: Počasí pro archeologii: Bouře na Orknejích odkryly 1500 let starý hřbitov Vikingů

Zvláštní je i ale objem nalezených ostatků – pohřbený vikingský bojovník byl po smrti spálený, nicméně objem nalezených ostatků je větší, než bývá v podobných případech obvyklé. Po spáleném lidském těle zůstává v průměru okolo dvou kilogramů kostí. Ve vikingských hrobech je jich ale většinou mnohem méně – v průměru okolo 250 gramů. Rozdíl archeologové vysvětlují vírou Vikingů v magické vlastnosti kostí zemřelých. Podstatná část kostí tak často „mizí“ k rituálním účelům. V případě nálezu z Vinjeøry se ale v hrobě zřejmě nacházely ostatky kompletní.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907