Počasí pro archeologii: Bouře na Orknejích odkryly 1500 let starý hřbitov Vikingů

14.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Záchranné práce na objeveném vikingském hřbitově.</p>

Záchranné práce na objeveném vikingském hřbitově.


Reklama

Na Orknejských ostrovech, které leží na samotném sychravém severu Skotska, často řádí bouře. Ty nedávné sice způsobily nějaké škody, ale zároveň potěšily archeology. Došlo totiž k tomu, že zuřící živly na Orknejích odkryly doposud neznámou část dávného hřbitova. Své mrtvé tam ukládali Piktové i Vikingové.

Na tomto hřbitově se pohřbívalo již v polovině šestého století našeho letopočtu. V té době na Orknejích sídlili keltsky hovořící Piktové, kteří se ve středním a severním Skotsku úspěšně bránili římské invazi. Samotný hřbitov byl používaný asi 1000 let, přičemž od 9. století se tam objevují pohřby Vikingů, kteří Pikty porazili a Orkneje dobyli.

TIP: Vzácný nález: Na norském hřbitově objevili pohřbenou vikingskou loď

Vikingský hřbitov se nachází na největším ostrově Orknejí jménem Mainland, v zátoce Newark Bay. Archeologové a dobrovolníci zajišťují odkrytý hřbitov a lidské pozůstatky pomocí pytlů s pískem, aby nedošlo k jejich poškození povětrnostními vlivy. Je zde podloží z měkkého pískovce a místo je v dosahu vln, které mohou části dávného hřbitova úplně pohltit. Zřejmě se tu ještě stále nacházejí stovky pohřbených Piktů i seveřanů.

Pomalovaní divoši

Piktové (z latinského picti – pomalovaní) byl národ, žijící ve středním a severním Skotsku v období prvních pokusů Římanů o nadvládu Kaledonie, resp. Skotska, až do 9. století. Jejich etnicita není jasná, dříve se předpokládalo, že jde o národ příbuzný Keltům, moderní výzkumy však ukazují, že šlo spíše o samostatný národ, či o původní obyvatele Británie. Poprvé se o Piktech zmiňuje římský spisovatel Eumenius v roce 297, který je popisuje jako národ stále divošský, jehož válečníci se nebojí armád Říma.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: ORCA Archaeology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907