Počasí pro archeologii: Bouře na Orknejích odkryly 1500 let starý hřbitov Vikingů

14.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Záchranné práce na objeveném vikingském hřbitově.</p>

Záchranné práce na objeveném vikingském hřbitově.


Reklama

Na Orknejských ostrovech, které leží na samotném sychravém severu Skotska, často řádí bouře. Ty nedávné sice způsobily nějaké škody, ale zároveň potěšily archeology. Došlo totiž k tomu, že zuřící živly na Orknejích odkryly doposud neznámou část dávného hřbitova. Své mrtvé tam ukládali Piktové i Vikingové.

Na tomto hřbitově se pohřbívalo již v polovině šestého století našeho letopočtu. V té době na Orknejích sídlili keltsky hovořící Piktové, kteří se ve středním a severním Skotsku úspěšně bránili římské invazi. Samotný hřbitov byl používaný asi 1000 let, přičemž od 9. století se tam objevují pohřby Vikingů, kteří Pikty porazili a Orkneje dobyli.

TIP: Vzácný nález: Na norském hřbitově objevili pohřbenou vikingskou loď

Vikingský hřbitov se nachází na největším ostrově Orknejí jménem Mainland, v zátoce Newark Bay. Archeologové a dobrovolníci zajišťují odkrytý hřbitov a lidské pozůstatky pomocí pytlů s pískem, aby nedošlo k jejich poškození povětrnostními vlivy. Je zde podloží z měkkého pískovce a místo je v dosahu vln, které mohou části dávného hřbitova úplně pohltit. Zřejmě se tu ještě stále nacházejí stovky pohřbených Piktů i seveřanů.

Pomalovaní divoši

Piktové (z latinského picti – pomalovaní) byl národ, žijící ve středním a severním Skotsku v období prvních pokusů Římanů o nadvládu Kaledonie, resp. Skotska, až do 9. století. Jejich etnicita není jasná, dříve se předpokládalo, že jde o národ příbuzný Keltům, moderní výzkumy však ukazují, že šlo spíše o samostatný národ, či o původní obyvatele Británie. Poprvé se o Piktech zmiňuje římský spisovatel Eumenius v roce 297, který je popisuje jako národ stále divošský, jehož válečníci se nebojí armád Říma.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: ORCA Archaeology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907