Invazní krajty na Floridě pomáhají místním křečkům. A také šíření nemocí

Ve stínu invazních plazů se ve floridských močálech i v jejich okolí množí křečci bavlníkoví. Krajty zde ve velkém likvidují jejich původní predátory

09.06.2023Na Floridě se od 80. let 20. století velmi úspěšně šíří krajty tmavé (Python bivittatus), které původně pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie. V důsledku této katastrofální invaze devastují hadi cenné ekosystémy unikátních mokřadů Everglades a další místa. Invazní krajty mají neukojitelný apetit a decimují řadu druhů savců, včetně lišek, králíků, mývalů, vačic, jelenců, kojotů nebo pum.

Najdou se ale i taková zvířata, která mají z přítomnosti invazních plazů prospěch. Podle studie amerických zoologů, které vedla Marina McCampbellová z Floridské univerzity, díky krajtám nebývale prosperují místní křečci bavlníkoví (Sigmodon hispidus). Výzkum zoologů nedávno zveřejnil odborný časopis Journal of Mammalogy.

Křečkům krajty svědčí

Badatelé odchytili 81 křečků v místech s častým výskytem krajt a 34 křečků z míst, kde se tito hadi vyskytují v menší míře. Všech 115 křečků označili vysílačkami a sledovali jejich pohyb krajinou. Díky experimentu vyšlo najevo, že křečci umírají zhruba stejně na místech s krajtami i bez krajt. V místech s početnější populací krajt sice tito invazní hadi ulovili 6 křečků, na populaci těchto hlodavců to ale nemělo prakticky žádný vliv. Pro krajty jsou křečci jen okrajovou kořistí. Vzhledem k tomu, že krajty loví větší zvířata, včetně řady predátorů křečků, vytvářejí tím pro tyto hlodavce více prostoru k životu. A křečci bavlníkoví toho rádi využívají a množí se.

TIP: Jak na přemnožené invazní krajty? Floridské úřady radí: Snězte je!

Křeček bavlníkový nijak zvlášť nepřipomíná naše křečky polní či chované křečky a křečíky. Vlastně byste si ho snadno mohli splést s krysou, jak ostatně naznačuje i jeho anglické pojmenování cotton rat. Problém je ale především v tom, že tito křečci šíří celou řadu nemocí, včetně hantavirů a infekcí přenášených komáry. S rostoucím počtem křečků tak stoupá i riziko přenosu těchto nemocí. 


Další články v sekci