Jak na přemnožené invazní krajty? Floridské úřady radí: Snězte je!

04.01.2021 - Stanislav Mihulka

Floridský ekosystém decimuje přemnožená populace invazních krajt. Úřady proto doporučují zařadit jejich chutné maso na jídelníček.


Reklama

Krajta tmavá (Python bivittatus) sice pochází z jihovýchodní Asie, zároveň ale prokázala, že dokáže spustit nebezpečnou invazi i na opačné straně světa. Od konce 20. století jsou tyto krajty stále větším problémem na Floridě. Je to výkonný predátor, který ohrožuje různé druhy ptáků, savců i plazů. Odborníci odhadují, že jich především v jižních částech Floridy mohou být už stovky tisíc a jejich počet se neustále zvyšuje. Krajty se také šíří do dalších oblastí Floridy.

Chutné, ba přímo delikatesní!

Problém je především v tom, že krajty žijí skrytým životem, a to převážně v místech, která jsou pro lidi velmi obtížně dostupné. Odborníci už zkoušeli několik metod, kterými se pokoušeli snížit jejich počty a brzdit jejich invazi, včetně použití psů. Všechny tyto postupy ale měly jen velmi omezenou úspěšnost.

Floridské úřady teď nejspíš přistoupí k pozoruhodné a přitom velmi jednoduché strategii, která je v řadě případů invazí živočichů a někdy i rostlin stále populárnější. Budou podporovat obyvatele Floridy v tom, aby krajty tmavé jedli. Podle lovců krajt je totiž jejich maso chutné, ba přímo delikatesní. Není nad to, spojit příjemné s užitečným.

TIP: Lstiví hadi: Invazní bojgy hnědé létají po světě letadly

Problém je jen v tom, že se v těle krajt možná kumulují velká množství rtuti z prostředí. Ve floridských močálech je rtuti hodně a vědci to budou muset pořádně prověřit. Pokud se ukáže, že někteří jedinci krajt mohou být nebezpečně toxičtí, tak by úřady například mohly zajistit testování obsahu rtuti před zpracováním ulovených krajt pro konzumaci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907