Jak na přemnožené invazní krajty? Floridské úřady radí: Snězte je!

04.01.2021 - Stanislav Mihulka

Floridský ekosystém decimuje přemnožená populace invazních krajt. Úřady proto doporučují zařadit jejich chutné maso na jídelníček.

<p>Krajta tmavá <em>(Python bivittatus)</em> žila původně pouze v jižní a jihovýchodní Asii, v posledních letech došlo k její nechtěné introdukci i na Floridu.</p>

Krajta tmavá (Python bivittatus) žila původně pouze v jižní a jihovýchodní Asii, v posledních letech došlo k její nechtěné introdukci i na Floridu.


Reklama

Krajta tmavá (Python bivittatus) sice pochází z jihovýchodní Asie, zároveň ale prokázala, že dokáže spustit nebezpečnou invazi i na opačné straně světa. Od konce 20. století jsou tyto krajty stále větším problémem na Floridě. Je to výkonný predátor, který ohrožuje různé druhy ptáků, savců i plazů. Odborníci odhadují, že jich především v jižních částech Floridy mohou být už stovky tisíc a jejich počet se neustále zvyšuje. Krajty se také šíří do dalších oblastí Floridy.

Chutné, ba přímo delikatesní!

Problém je především v tom, že krajty žijí skrytým životem, a to převážně v místech, která jsou pro lidi velmi obtížně dostupné. Odborníci už zkoušeli několik metod, kterými se pokoušeli snížit jejich počty a brzdit jejich invazi, včetně použití psů. Všechny tyto postupy ale měly jen velmi omezenou úspěšnost.

Floridské úřady teď nejspíš přistoupí k pozoruhodné a přitom velmi jednoduché strategii, která je v řadě případů invazí živočichů a někdy i rostlin stále populárnější. Budou podporovat obyvatele Floridy v tom, aby krajty tmavé jedli. Podle lovců krajt je totiž jejich maso chutné, ba přímo delikatesní. Není nad to, spojit příjemné s užitečným.

TIP: Lstiví hadi: Invazní bojgy hnědé létají po světě letadly

Problém je jen v tom, že se v těle krajt možná kumulují velká množství rtuti z prostředí. Ve floridských močálech je rtuti hodně a vědci to budou muset pořádně prověřit. Pokud se ukáže, že někteří jedinci krajt mohou být nebezpečně toxičtí, tak by úřady například mohly zajistit testování obsahu rtuti před zpracováním ulovených krajt pro konzumaci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907