Úspěch kříženců: V hadím souboji na Floridě vítězí hybridní krajty

Na Floridě se již několik let šíří invazní krajty tmavé. Nově zde vědci zaznamenali i křížence krajty tmavé a krajty tygrovité. Hybridní krajty se novému prostředí přizpůsobují ještě lépe

24.10.2023 - Stanislav Mihulka



Na přelomu tisíciletí byly ve Spojených státech velmi populární krajty tmavé (Python bivittatus) původem z jižní a jihovýchodní Asie. Milovníci plazů jich tehdy do země přivezli přes 90 tisíc. Postupem času se jich ale bohužel celá řada dostala do volné přírody, ať už záměrně či neúmyslně. Podepsal se na tom i hurikán Andrew v roce 1992, který zničil jedno z chovných zařízení těchto plazů a krajty se dostaly do volné přírody.

Krajty na jihu USA, především v jižní části Floridy, vytvořily velmi životaschopnou populaci. Od té doby tam probíhá invaze krajt, která je vážnou hrozbou místní přírodě, včetně velmi cenných mokřadních ekosystémů, jako je Národní park Everglades. V roce 2017 (a následně v roce 2018) ale vyšlo najevo, že vlastně tak docela nejde o krajty tmavé.

Invazní kříženci

Genetický výzkum tehdy odhalil, že se na Floridě invazně šíří také hybridní krajty, které vznikly křížením krajty tmavé s příbuznou krajtou tygrovitou (Python molurus). Vědci nalezli takových kříženců nejméně třináct. Krajty tygrovité patří mezi největší hady světa – dospělí jedinci dorůstají až pěti metrů a běžně se vyskytují v západním Pákistánu, Nepálu, Indii ale i třeba na Cejlonu. Areály výskytu obou druhů krajt se ale částečně překrývají. 

Oba dva tyto druhy krajt se často chovají v zajetí, což vytváří další příležitosti k jejich křížení. V tomto případě jsme svědky pozitivního působení fenoménu, kterému se říká heterózní efekt. Ten spočívá v tom, že kříženci dvou blízce příbuzných druhů v některých vlastnostech, někdy v celé řadě vlastností, předčí své rodičovské druhy.

TIP: Invazní krajty na Floridě pomáhají místním křečkům. A také šíření nemocí

V tomto případě heterózní efekt bohužel přispívá k úspěchu původně asijských krajt v ekologické invazi. Zdá se totiž, že hybridní krajty se novému prostředí Floridy přizpůsobují ještě lépe než původní krajty tmavé či tygrovité. Bitva proti nepříjemným invazním plazům každopádně pokračuje. Odborníci ale musejí nově počítat s tím, že proti nim stojí i „genetické mechanismy.“

Predátor z jihovýchodní Asie

Během populační exploze krajt v Národním parku Everglades téměř zmizelo několik druhů malých savců. Týká se to například králíků bažinných, králíků východoamerických a lišek. Studie z roku 2012 ukázala, že od roku 1997 se zdejší populace mývalů zmenšila o 99,3 %, populace vačic o 98,9 % a populace rysů červených o 87,5 %. Podle autorů studie je jednou z příčin rychlého poklesu populací savců jejich nezkušenost. Útoky ze strany tak velkých hadů neznají, takže se před nimi nedokáží chránit.


Další články v sekci