Nečekané přínosy klimatických změn: Přichází doba obřích hadů?

Změny klimatu a rostoucí teploty mimořádně svědčí některým druhům hadů. Podle herpetologů se stále častěji objevují nadprůměrně velké kusy.




Během výletu do amerického Národního parku Everglades narazila žena počátkem letošního roku na obří krajtu tmavou (Python bivittatus), ležící přímo uprostřed silnice. Krajty tmavé dorůstají ve volné přírodě v průměru okolo 3,7 metru. Had, na kterého narazila Kymberly Strempack Clarková, ale podle odborníků měřil více než 4,5 metru.

„Maximální velikost krajty tmavé v národním parku Everglades na Floridě roste každým rokem o 15 až 30 cm, a to již několik let,“ říká biolog J. D. Willson z University of Arkansas a dodává, že zanedlouho se jistě objeví šestimetrový jedinec.

Když teplo svědčí růstu

Krajta tmavá přitom není na Floridě původním druhem – pochází z jižní a jihovýchodní Asie. V sedmdesátých letech se však tito hadi začali prodávat v obchodech se zvěří jako domácí mazlíčci a následujících dvacet let si je tu koupily tisíce lidí. Někteří jedinci utekli, jiní byli puštěni do volné přírody, a park Everglades se pro ně stal příhodným místem k přežití.

V Everglades žijí ale i jiné zavlečené hadí druhy, jako například krajta písmenková (Python sebae) nebo hroznýš královský (Boa constrictor), který dnes v průměru přesahuje délku tří metrů.

TIP: Invazní krajty na Floridě pomáhají místním křečkům. A také šíření nemocí

Podle herpetologů jsou někteří hadi stále větší a jejich růst má na svědomí lidská činnost způsobující oteplování klimatu. Kvůli stoupajícím teplotám jsou totiž nuceni lovit převážně v noci, kdy se jim naskýtá větší množství kořisti. Navíc ubývá predátorů, kteří hady loví, takže plazi se nerušeně rozšiřují na další území. Krajty tmavé navíc neprosperují jen na území USA, podle nové studie se tito velcí plazi objevují na stále větším území v indickém povodí Gangy. Také zde vidí badatelé hlavní příčinu v klimatických změnách.


Další články v sekci