Jak nakrmit planetu: Stanou se řešením potravinových krizí mořské mikrořasy?

Modely vědců z Cornellovy univerzity předpovídají, že 100 % celosvětové poptávky po bílkovinách by mohly v roce 2050 zajistit mořské mikrořasy.

15.10.2022 - Stanislav MihulkaPodle dnešních odhadů by během příštích 35 let měl počet obyvatel Země dosáhnout 10 miliard. Pokud chceme nakrmit tolik lidí, bude nutné podstatně změnit globální systémy produkce potravin. Už samo o sobě by něco takového nebylo jednoduché. Charles Greene z Cornellovy univerzity navíc upozorňuje, že dnešní zemědělství čelí také globálním změnám klimatu, degradaci prostředí a dalším nepříznivým jevům.

Vše nasvědčuje tomu, že s přístupem, jakým v současnosti vyrábíme potraviny a s naší závislostí na suchozemském zemědělství, nemůžeme uspět,“ obává se Greene. S kolegy proto navrhuje, že by lidstvu mohly významně pomoct rozsáhlé pobřežní farmy, v nichž se bude pěstovat velké množství mikrořas, tedy mikroskopických fotosyntetických řas. Studii badatelů Cornellovy univerzity uveřejnil časopis Oceanography.

Farmy s mikroskopickými řasami

Pobřežní farmy mikrořas podle vědců podstatně méně zatěžují životní prostředí, a to včetně nároků na půdu nebo živiny. „Je to příležitost pěstovat potraviny, které mají velkou výživnou hodnotu, rychle rostou a nezabírají tolik místa,“ vysvětluje Greene. Mikrořasové farmy mají potenciál uživit miliardy lidí. Modely vědců z Cornellovy univerzity předpovídají, že 100 % celosvětové poptávky po bílkovinách by mohly v roce 2050 zajistit mořské mikrořasy.

Zařízení pro kultivaci mikrořas na Havaji. (foto: Wikimedia Commons, Cyanotech Corp.CC0 1.0)

Badatelé rovněž zkoumali, jak jsou různé oblasti na Zemi vhodné pro mikrořasové farmaření. Dospěli k tomu, že farmy pro pěstování mikrořas by nejlépe uspěly na pobřežích severní Austrálie, východní Afriky a severozápadní Ameriky. Greene věří, že by se přinejmenším v zemích globálního Jihu mikrořasy mohly stát hlavním zdrojem potravy.

TIP: Sundrop: První farma, kde pěstují zeleninu na poušti jen ze Slunce a mořské vodys

Podle komentátorů jde o velmi spekulativní záležitost, která připomíná spíše provokující myšlenkový experiment než vážně míněný návrh na záchranu lidstva. Přeměna potravinářského průmyslu na zpracování mikrořas by vůbec nebyla snadná. Přesto ale jde o inspirativní myšlenku, která si rozhodně zaslouží důkladné zvážení – mikrořasy nepochybně nabízejí obrovský potenciál využití.


Další články v sekci