Jak nakupovat jídlo online? S digitálním syntetizérem chuti!

Zařízení Norimaki Synthesizer dokáže zprostředkovat prakticky jakoukoliv chuť přes internet

28.05.2020 - Stanislav MihulkaKdyž někdo nakupuje zboží online, tak si obvykle prohlédne jeho fotografie, přečte si recenze, zjistí jeho technické parametry a také to, jak rychle se dočká zásilky. Některé vlastnosti zboží nám ale zůstávají utajeny, i když mohou být pro nákup velmi podstatné. V případě online nákupů jídla je to především jeho chuť.

Teď by se to ale mohlo změnit, díky zařízení „Norimaki Synthesizer“, které vyvinul japonský badatel Homei Miyashita z Meiji University. Jde o ruční digitální syntetizér chutí, který funguje tak, že ho uživatel olízne. Zařízení s pomocí elektrolytů obsažených v pěti různých gelech vytvoří intenzitu každé z pěti základních chutí – kyselé, sladké, hořké, slané a umami.

TIP: Vědci vytvořili umělý jazyk: Je mimořádně úspěšný v ochutnávání whisky

Digitální syntetizér využívá proces elektroforézy, tedy pohyb mikroskopických částic pod vlivem elektrického pole. Když syntetizér přijme data o určité chuti, tak nastaví různé intenzity elektrického pole v jednotlivých gelech s chutěmi. Některé chuti tím zvýrazní a jiné zase oslabí. Na jazyku uživatele díky tomu vznikne výsledná chuť, která odpovídá původnímu zadání. Jak uvádí tvůrce zařízení Miyashita, digitální syntetizér chuti „dokáže poskytnout zážitek jakékoliv chuti, od gumového medvídka až po suši, aniž by bylo nutné mít toto jídlo po ruce“.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Homei Miyashita


Další články v sekci