Jazykovědma prozrazuje: Proč se grogu málem říkalo vernon?

Zahříváte se v zimě grogem? Jazykovědma vám prozradí, jak vznikl název tohoto oblíbeného nápoje z horké vody a rumu.

14.02.2023 - Markéta GregorováZahříváte se v zimě grogem? Stejně to kdysi dělaly posádky britského námořnictva. Nejdříve námořníci prolévali hrdlem rum, který dostávali na příděl s toutéž samozřejmostí jako třeba lodní suchary. Konzumaci čisté lihoviny však učinil roku 1740 přítrž admirál Edward Vernon svým nařízením, že od nynějška se bude rum pro mužstvo ředit vodou. Zmíněné opatření vedlo nejen k úsporám ve státní pokladně, ale také ke snížení počtu disciplinárních prohřešků páchaných v opilosti.

Námořníci nicméně nový nápoj nevítali s nadšením a začali mu opovržlivě říkat grog. Inspirovala je přezdívka admirála Vernona, která zněla Old Grog, podle jeho oblíbeného pláště z těžké hrubé látky zvané grogrén.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Jak punč ke svému názvu přišel?

Podle jiné interpretace je slovo grog zkratkou z Grand Rum Of Grenada a bylo vytvořené Angličany po dobytí tohoto karibského ostrova v 18. století. Tato verze se pravděpodobně zakládá na dodatečném pokusu o vysvětlení, podobně jako chybná interpretace zkratky SOS (nesprávně „Save Our Souls“ (Spaste naše duše), případně „Save Our Ship“ (Zachraňte naši loď). SOS má svůj původ ve snadném signalizování v Morseově abecedě a není zkratkou žádného slovního spojení.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.


Další články v sekci