Jazykovědma prozrazuje: Jak punč ke svému názvu přišel?

10.03.2022 - Markéta Gregorová

V chladných dnech spolehlivě zahřeje horký nápoj s kapkou alkoholu – silný grog nebo třeba lahodný punč. Víte, odkud se k nám druhý jmenovaný dostal a jak přišel ke svému názvu?


Reklama

V zimním období si rádi pochutnáme na horkém nápoji s kapkou alkoholu na zahřátí. Patří mezi ně i punč, který si do Evropy našel cestu z koloniální Indie 17. století.

TIP: Zákoutí češtiny: Jak pivo ke svému názvu přišlo?

Samotný název „punč“ pochází – v souladu s místem jeho vzniku – z hindštiny, i když do češtiny pronikl až prostřednictvím němčiny, která si jej zas vypůjčila z angličtiny. Předobrazem se mu stal hindský výraz „pánč“, což v překladu značí „pět“. Zmíněná číslovka současně slouží jako drobná nápověda k receptu na pravý indický punč, který se má připravovat přesně z pěti přísad. Základ tvoří voda a arak, ušlechtilá asijská lihovina obecně známá jako rýžové víno. Přidáním cukru, citronové šťávy a koření se pak završuje požadovaný počet ingrediencí.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907