Jednoduchý krevní test pro detekci 50 různých typů nádorů sklízí úspěchy

Jednoduchý krevní test úspěšně rozpoznal různé formy rakoviny se 75% přesností. Dokáže také vyloučit onemocnění s přesností 97 procent.

06.06.2023 - Stanislav MihulkaÚspěch léčby rakoviny v mnoha případech těsně souvisí s včasnou diagnostikou. Velkou pomocí by se v tomto směru mohl stát jednoduchý krevní test Galleri, který pomocí pokročilých metod čtení DNA a umělé inteligence detekuje přes 50 různých typů nádorů podle kusů sekvencí, které nádory uvolňují do krve. V nedávném experimentu test dosáhl velmi potěšujících výsledků.

Experimentu se zúčastnilo celkem 5 461 osob, které navštívili lékaře kvůli podezření na rakovinu. Pacienti dobrovolníci lékaře navštívili kvůli obvyklým „nádorovým symptomům“, jako je nečekaná ztráta tělesné hmotnosti či náhlá bolest. Test Galleri detekoval přítomnost nádorů u 323 z nich, přičemž následná vyšetření potvrdila diagnózu ve 244 případech. 

Úspěšná diagnostika

75% úspěšnost detekce je jistě ůsobivá, ještě lepší zprávou je, že test dokázal vyloučit rakovinu u více než 97 % pacientů, kteří vykazovali uvedené příznaky. Experiment byl součástí britské studie SYMPLYFY, kterou vedou odborníci Oxfordské univerzity a společnosti GRAIL. Výsledky experimentu byly zveřejněny na nedávné letošní konferenci Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO)v Chicagu.

Test Galleri dokáže detekovat úctyhodné množství nádorů, mezi nimiž nechybí nádory plic, prsu, kolorektální karcinom, nádor slinivky nebo prostaty. Velmi důležité je, že některé nádory tento test zachytí ve velmi rané fázi vývoje, což podstatně zlepšuje vyhlídky pacientů.

TIP: Nový krevní test dokáže odhalit 20 typů rakoviny v rané fázi

Velice příjemným bonusem je i skutečnost, že test dokáže určit konkrétní místo výskytu původního nádoru. Ve zmíněném experimentu se to podařilo u 85 procent pacientů s detekovaným nádorem. Vyšší senzitivita testu se ukázala u nádorů v pokročilejším stadiu, konkrétně nádory ve stadiu IV dokázal test detekovat s 95,3% úspěšností. U nejranějších forem byla tato citlivost je 24,2 %. „Dřívější detekce nádoru a včasná intervence mohou značně zvýšit úspěšnost léčby nádoru,potvrzuje vedoucí experimentu Galleri Brian Nicholson z Oxfordu.


Další články v sekci