Jezdec na bezhlavém koni: Unikátní archeologický nález z jižního Německa

Bezhlavých jezdců známe z dávných příběhů bezpočet. U německého Knittlingenu archeologové nedávno objevili něco mnohem znepokojivějšího – jezdce na bezhlavém koni

04.02.2022 - Stanislav MihulkaArcheologové objevili na starověkém hřbitově u německého Knittlingenu znepokojivý obraz – během vykopávek zde narazili na kosterní pozůstatky muže pohřbeného před 1 400 lety. Na tom by nebylo nic neobvyklého, nedaleko něj ale objevili další ostatky, tentokrát zvířecí. Podrobný průzkum ukázal, že jde o ostatky bezhlavého koně.

Objevené hroby pocházejí z časů francké říše, z období vlády Merovejců, první dynastie tohoto státního útvaru, která vládla až do nástupu dynastie Karlovců v roce 751. Archeolog Folke Damminger, který vedl vykopávky, se domnívá, že pohřbený muž sloužil merovejským králům a byl členem místní elity. Byl také patrně majitelem pohřbeného bezhlavého koně.

Jezdec na bezhlavém koni

Proč přesně byl muž pohřben poblíž bezhlavého koně archeologové netuší. S největší pravděpodobností byla dekapitace koně součástí pohřebního obřadu. Folke Damminger se domnívá, že pohřbený kůň nejspíš nepředstavoval obětinu v pravém slova smyslu. Spíše šlo o součást výbavy pohřbeného pro jeho posmrtný život. Hlavu koně badatelé zatím neobjevili.

TIP: Záhada římských hrobů: Proč v Británii pohřbívali nebožtíky s useknutou hlavou?

Archeologové na této lokalitě objevili pozůstatky několika dalších lidí, kteří žili ve stejné době jako jezdec a bezhlavý kůň. Někteří z nich byli pohřbeni s bohatou výbavou, včetně zlatých šperků nebo se zbraněmi, jako byly meče, štíty nebo kopí. Výzkum hrobů bude i nadále pokračovat. Vědce například zajímá, jak starý byl pohřbený muž a v jaké byl kondici, když zemřel.


Další články v sekci