Záhada římských hrobů: Proč v Británii pohřbívali nebožtíky s useknutou hlavou?

10.06.2021 - Stanislav Mihulka

Na Knobb's Farm ve Velké Británii bylo v posledních letech objeveno 17 hrobů s ostatky lidí s useknutou hlavou. Podobné pohřební praxe jsou známé i z jiných koutů ostrovní země. Kdo jsou nalezení nebožtíci a proč je pohřbili s hlavou u nohou?

<p>Jeden ze záhadných hrobů na Knobb's Farm s ostatky člověka s uťatou hlavou. </p>

Jeden ze záhadných hrobů na Knobb's Farm s ostatky člověka s uťatou hlavou. 


Reklama

V britském Cambridgeshire, na lokalitě zvané Knobb's Farm, bylo v nedávných letech objeveno celkem 52 hrobů z časů římské říše, tedy zhruba z 3. až 4. století našeho letopočtu. Devět mužů a osm žen starších 25 let tam bylo pohřbeno s useknutou hlavou. Archeologové, kteří ostatky nalezli, se domnívají, že by mohlo jít o popravené zločince, většina odborníků s tím ale nesouhlasí.

Objevitelé hrobů zdůrazňují, že mrtví pocházejí z doby, kdy se v římské říši, která již v té době byla v citelném úpadku, podstatně zpřísnily tresty a dramaticky narostl počet hrdelních zločinů. Nicméně zmíněné pohřby na Knobb's Farm jsou opravdu zvláštní. V řadě případů byl člověk uložen do hrobu s uťatou hlavou a vloženou mezi nohama. V místě, kde obvykle bývá hlava, měl umístěnou keramickou nádobu. Zvlášní je i skutečnost, že dotyční byli často pohřbeni v poloze na břiše.

Záhadné pohřby v Británii

Podle odborníků existuje celá řada znamení, že nejspíš nešlo o popravené zločince. Na Knobb's Farm bývalo logistické centrum římské armády, zatímco popravy se obvykle odehrávaly ve velkých sídlech. Popravy byly v té době veřejným projevem a fungovaly i jako výstraha. Ani výbava hrobů neodpovídá zločincům. Nalezlo se v nich mnoho předmětů, včetně cenných věcí, což podle odborníků nenahrává teorii o popravených zločincích. Někteří dekapitovaní mrtví jsou navíc uloženi v rakvích, což by bylo v případě zločinců velice zvláštní. Stejně tak nejspíš nešlo o otroky.

TIP: Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

Pro odborníky představují hroby z Knobb's Farm záhadu a jednoznačné vysvětlení nemají. Podobných hrobů s ostatky dekapitovaných známe z římské říše více, přičemž prakticky všechny pocházejí z území Británie. Není jasné, zda šlo o popravy z moci římského práva nebo třeba popravy v jurisdikci lokální spravedlnosti. Zvláštní je i velký počet žen mezi těmito pohřbenými. Snad to souvisí s tím, že v římské říši té doby ženy často čelily nařčení z čarodějnictví nebo cizoložství, což oboje mohlo být posouzeno jako hrdelní zločin.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907