Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

20.12.2018 - Stanislav Mihulka

Na prastarém pohřebišti archeologové objevili ostatky válečníka, který podle všeho zemřel dvakrát. Dalším zajímavým nálezem je vůz, tažený bezhlavými koňmi

<p>Odkryté ostatky dvakrát zabitého válečníka</p>

Odkryté ostatky dvakrát zabitého válečníka


Reklama

Archeologové občas narazí na skutečně velice zvláštní věci. Nedávno se jim podařilo na pohřebišti ve vesnici Pocklington, která se nachází v anglickém hrabství Yorkshire. Pohřebiště pochází z doby železné, která na území Velké Británie trvala zhruba od roku 800 před naším letopočtem do roku 43 našeho letopočtu, kdy do Británie dorazili Římané.

Na tomto pohřebišti již bylo odkryto asi 100 hrobů. Nedávno k nim přibyly dva další, které rozhodně stojí za zmínku. První z hrobů ukrýval asi dvacetiletého muže válečníka, který podle zachovalých stop „zemřel“ hned dvakrát. Poprvé to bylo nejspíše po úderu kyjem nebo něčím podobným do hlavy. Pak ale s jeho pozůstatky zřejmě provedli nějaký rituál, během něhož mrtvého válečníka asi devětkrát probodli. Pětkrát to bylo zbraní se železným hrotem a čtyřikrát zbraní s kostěným hrotem. Účel rituálu je přitom nejasný. Mohlo jít o odměnu zasloužilému bojovníkovi nebo třeba naopak pomstu nepříteli.

TIP: V Anglii objevili unikátní hrob ženy Bodiky ze starověkého Říma

Druhý výjimečným pohřbeným byl starší vysoce postavený muž v honosných šatech a se zlatými šperky, kterého archeologové objevili na válečném voze. S tímto mužem a vozem byl pohřbený bronzový štít a také dva koně. Ani jeden z těchto koňů ale nemá hlavu, tedy spíše lebku. Odborníci se domnívají, že koně byli umístěni do hrobu živí a pak jim usekli hlavy, zřejmě rovněž z rituálních důvodů. Uťaté koňské hlavy pak například mohly střežit starcův hrob.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Independent

  • Zdroj fotografií: The Map Archeological Project

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907