Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

20.12.2018 - Stanislav Mihulka

Na prastarém pohřebišti archeologové objevili ostatky válečníka, který podle všeho zemřel dvakrát. Dalším zajímavým nálezem je vůz, tažený bezhlavými koňmi

<p>Odkryté ostatky dvakrát zabitého válečníka</p>

Odkryté ostatky dvakrát zabitého válečníka


Reklama

Archeologové občas narazí na skutečně velice zvláštní věci. Nedávno se jim podařilo na pohřebišti ve vesnici Pocklington, která se nachází v anglickém hrabství Yorkshire. Pohřebiště pochází z doby železné, která na území Velké Británie trvala zhruba od roku 800 před naším letopočtem do roku 43 našeho letopočtu, kdy do Británie dorazili Římané.

Na tomto pohřebišti již bylo odkryto asi 100 hrobů. Nedávno k nim přibyly dva další, které rozhodně stojí za zmínku. První z hrobů ukrýval asi dvacetiletého muže válečníka, který podle zachovalých stop „zemřel“ hned dvakrát. Poprvé to bylo nejspíše po úderu kyjem nebo něčím podobným do hlavy. Pak ale s jeho pozůstatky zřejmě provedli nějaký rituál, během něhož mrtvého válečníka asi devětkrát probodli. Pětkrát to bylo zbraní se železným hrotem a čtyřikrát zbraní s kostěným hrotem. Účel rituálu je přitom nejasný. Mohlo jít o odměnu zasloužilému bojovníkovi nebo třeba naopak pomstu nepříteli.

TIP: V Anglii objevili unikátní hrob ženy Bodiky ze starověkého Říma

Druhý výjimečným pohřbeným byl starší vysoce postavený muž v honosných šatech a se zlatými šperky, kterého archeologové objevili na válečném voze. S tímto mužem a vozem byl pohřbený bronzový štít a také dva koně. Ani jeden z těchto koňů ale nemá hlavu, tedy spíše lebku. Odborníci se domnívají, že koně byli umístěni do hrobu živí a pak jim usekli hlavy, zřejmě rovněž z rituálních důvodů. Uťaté koňské hlavy pak například mohly střežit starcův hrob.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Independent

  • Zdroj fotografií: The Map Archeological Project

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907