Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

Na prastarém pohřebišti archeologové objevili ostatky válečníka, který podle všeho zemřel dvakrát. Dalším zajímavým nálezem je vůz, tažený bezhlavými koňmi

20.12.2018 - Stanislav MihulkaArcheologové občas narazí na skutečně velice zvláštní věci. Nedávno se jim podařilo na pohřebišti ve vesnici Pocklington, která se nachází v anglickém hrabství Yorkshire. Pohřebiště pochází z doby železné, která na území Velké Británie trvala zhruba od roku 800 před naším letopočtem do roku 43 našeho letopočtu, kdy do Británie dorazili Římané.

Na tomto pohřebišti již bylo odkryto asi 100 hrobů. Nedávno k nim přibyly dva další, které rozhodně stojí za zmínku. První z hrobů ukrýval asi dvacetiletého muže válečníka, který podle zachovalých stop „zemřel“ hned dvakrát. Poprvé to bylo nejspíše po úderu kyjem nebo něčím podobným do hlavy. Pak ale s jeho pozůstatky zřejmě provedli nějaký rituál, během něhož mrtvého válečníka asi devětkrát probodli. Pětkrát to bylo zbraní se železným hrotem a čtyřikrát zbraní s kostěným hrotem. Účel rituálu je přitom nejasný. Mohlo jít o odměnu zasloužilému bojovníkovi nebo třeba naopak pomstu nepříteli.

TIP: V Anglii objevili unikátní hrob ženy Bodiky ze starověkého Říma

Druhý výjimečným pohřbeným byl starší vysoce postavený muž v honosných šatech a se zlatými šperky, kterého archeologové objevili na válečném voze. S tímto mužem a vozem byl pohřbený bronzový štít a také dva koně. Ani jeden z těchto koňů ale nemá hlavu, tedy spíše lebku. Odborníci se domnívají, že koně byli umístěni do hrobu živí a pak jim usekli hlavy, zřejmě rovněž z rituálních důvodů. Uťaté koňské hlavy pak například mohly střežit starcův hrob.

  • Zdroj textu

    The Independent

  • Zdroj fotografií

    The Map Archeological Project


Další články v sekci