Jihoamerický „čuník s chobotem“: Co jste možná nevěděli o tapírech

Tapír jihoamerický je jedním ze čtyř zbývajících druhů tapírů, které dosud můžeme naživo spatřit. Tapíři patří mezi vývojově prastará zvířata, která se po zemském povrchu proháněla již před padesáti miliony let

30.09.2022 - Marek Telička



Tapíři v nížinách jsou skvělí plavci a umí se i potopit pod hladinu. Ve vodě hledají také úkryt před nebezpečím. Zároveň se dokážou rychle pohybovat po pevné zemi, dokonce i v hornatém terénu. Mají špatný zrak, ale v přítmí pralesa se dobře orientují díky skvělému čichu a sluchu. 

Bratranci koní 

Systematická zoologie řadí tapíry, včetně tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris), mezi lichokopytníky, což znamená, že jsou bratranci nosorožců a koní. Asijské pralesní nosorožce připomínají způsobem života a v mnoha ohledech se podobají rovněž divokým prasatům. Tapíři jsou býložravci, kteří svůj pohyblivý čumák používají ke krmení. Jejich potravou jsou listy, poupata, výhonky a malé větve stromů. Živí se rovněž trávou, vodními rostlinami a v neposlední řadě ovocem palem.

Samice tapírů jsou březí po dobu 13 až 14 měsíců a po dalších 14–15 měsících od porodu mohou znovu mít mládě. Novorozená mláďata váží kolem 7–8 kilogramů a prvních šest měsíců je matka kojí. Pohlavní dospělosti dosahují ve třetím roce života. Díky své mohutnosti (váží až 300 kg a dorůstají výšky okolo 1,2 m v kohoutku) nemají tapíři příliš mnoho nepřátel. Jejich hlavními predátory jsou velké kočkovité šelmy jako jaguáři a pumy. Mláďata se mohou stát kořistí anakond.

Člen „velké pětky“

Odborníci odhadují, že během posledních tří generací ubylo 30 % tapírů jihoamerických, a to kvůli ztrátě prostředí, ilegálnímu lovu a konkurenci lidmi chovaného dobytka. V případě, že by se sestavovala „velká pětka“ jihoamerických tropů, tapír jihoamerický by do ní určitě patřil. Mimo jiné proto, že je největším jihoamerickým suchozemským zvířetem. Žije nejen v oblasti amazonských deštných pralesů, ale také v bolivijském Chaco či v největším mokřadu na Zemi – v brazilském Pantanalu.

TIP: Největší „morčata“ na světě: Jihoamerické kapybary mají smysl pro rodinný život

Do dnešních dní přežily celkem čtyři druhy tapírů. Tři v Jižní Americe – tapír jihoamerický (Tapirus terrestris), tapír středoamerický (Tapirus bairdii), tapír horský (Tapirus pinchaque) – a tapír čabrakový (Tapirus indicus), který obývá pralesy indomalajské oblasti.

Co ještě o tapírech nevíte

  • Dospělý tapír váží až 300 kg a dorůstá výšky 1,2 m v kohoutku
  • Samice tapírů jsou březí po dobu 13 měsíců, rodí jedno mládě
  • Během posledních zhruba 40 let ubyla více než třetina populace
  • Odhaduje se, že tapíři se dožívají maximálního věku 25–30 let
  • Kvůli setrvalé redukci populace a úbytku přirozeného prostředí je považován za zranitelný druh

Další články v sekci