K založení fungující kolonie na Marsu je zapotřebí nejméně 22 lidí

Sofistikované počítačové simulace odhalily, že k založení funkční kolonie na Marsu je třeba nejméně pozitivně naladěných 22 lidí. Nebezpečí pro takovou misi představují hlavně neurotici.

29.08.2023 - Stanislav MihulkaTým specialistů na sociální simulace Univerzity George Masona ve Virginii vytvořil model funkční marsovské kolonie. Jak vyplývá z jejich nové studie, která zatím neprošla recenzním řízením, Edgar Arguello a jeho kolegové se snažili zjistit, kolik lidí je třeba k založení životaschopné kolonie a jaké osobnostní rysy kolonistů jsou žádoucí pro úspěch takové mise

Základem pro počítačové simulace byly především informace z dotazníků členů posádek Mezinárodní vesmírné stanice, simulovaných misí nebo zkušenosti polárníků, trávících řadu měsíců v odlehlých koutech Arktidy.

Simulace kolonie

Badatelé provedli pět komplexních simulací s různě nastavenými parametry, z nichž každá simulovala 28 pozemských let fungování kolonie na Marsu. Tímto způsobem dospěli k závěru, že minimální počet lidí, který je nutný k založení úspěšně fungující kolonie, je 22.

Významnou součástí studie bylo i zjišťování osobnostních charakteristik kolonistů, které by měly zajistit úspěch kolonie. Arguellův tým zjistil, že pro úspěšné přežití kolonie i kolonistů jsou zásadní lidé s příjemnou povahou. Přítomnost neurotických lidí naopak nepřekvapivě zvyšuje pravděpodobnost selhání základny

TIP: Jak si vedly pozemské plodiny v simulované půdě Měsíce a Marsu?

Neurotici mají podle badatelů také vyšší pravděpodobnost úmrtí než pozitivněji naladění kolonisté, což by ale ve svém důsledku mohlo znamenat neúspěch celé mise. Vzhledem ke zjištění Arguellova týmu je tudíž zřejmé, že důležitou součástí výběru budoucích kolonistů by měly být důkladné psychologické testy. 


Další články v sekci