Kombinovaná terapie přináší výsledky v boji se smrtícím mozkovým nádorem

Ozařování společně s terapií onkolytickými viry potlačuje účinně nebezpečný glioblastom, ukazují to experimenty na myších

24.06.2023 - Stanislav Mihulka



Podle americké Národní společnosti pro mozkové nádory představují glioblastomy zhruba polovinu primárních maligních mozkových nádorů. Zároveň jde, bohužel, o jednu z nejvíce smrtících a nejhůře léčitelných druhů rakoviny. Průměrná doba přežití pacienta od diagnózy tohoto onemocnění je, navzdory dosavadnímu pokroku medicíny, stále jen zhruba osm měsíců.

Glioblastom je velmi agresivní nádor a agresivní je i jeho léčba. Obvykle se používá ozařování, zvláště v případech, že glioblastom není možné operovat. Nevýhodou tohoto postupu je, že radioterapie často nepostihne invazivní buňky tohoto nádoru. Další možnost představuje nedávno zavedená léčba onkolytickými viry.

Viry proti nádorům

Onkolytické viry napadají nádorové buňky a zároveň stimulují imunitní systém pacienta. V případě glioblastomu se používá například virus vakcinie (VACV), který se již dlouho využívá při očkování proti pravým neštovicím. Před časem vyšlo najevo, že tento DNA virus je rovněž dobrým spojencem v boji proti nádorům.

V současnosti neexistuje příliš mnoho léčebných postupů, které by samy o sobě dokázaly zlikvidovat nádor. Důvodem je především to, že nádorové buňky intenzivně mutují a nádory proto bývají na genetické úrovni značně heterogenní. Z toho vycházeli Quinn Storozynsky z kanadské Albertské univerzity v Edmontonu a jeho spolupracovníci, když testovali kombinovanou léčbu glioblastomu, zahrnující ozařování a použití onkolytického viru. Výsledky jejich výzkumu nedávno zveřejnil odborný časopis Cancer Letters.

Badatelé léčili myši s glioblastomem vysokými dávkami záření společně s geneticky upraveným virem vakcinie a pro srovnání i oběma zmíněnými postupy samostatně. Samotné ozařování vedlo k vyléčení 20 procent nádorů, samotné onkolytické viry vyléčily dokonce jen 15 procent nádorů. Kombinovaná léčba ale vedla k vyléčení 67 procent glioblastomů u myší.

TIP: Náhoda nebo prokletí: Přispívá vzdělání k rozvoji mozkových nádorů?

Bylo úžasné vidět, jak kombinovaná léčba dosahuje mnohem lepších výsledků,potvrzuje Storozynsky. „Potřebujete nejen ničit nádorové buňky, ale také je vystopovat. K tomu se velmi hodí imunitní systém pacienta, pokud dostane správný impulz, jako třeba od onkolytického viru.“ Výzkum pokračuje a vědci se nyní chtějí zaměřit na testování různých kombinací léčebných postupů. 


Další články v sekci