Kuřáci vitamínů: Kouření, které prospívá zdraví, nebo jen marketingový tah?

Vitamíny se prý dají inhalovat, takže zlozvyk kuřáků by se díky tomu mohl přeměnit na zdraví prospěšný návyk. Lékaři zatím této myšlence příliš nefandí, ale výrobci i přesto lámou rekordy v prodejích

19.09.2018 - Darja StomatováBiotechnická společnost Inhale Health (Vdechuj zdraví) ze Spojených států se snaží přesvědčit celý svět, že kouření může být zdravé – inhalovat se totiž údajně dají i vitamíny. Výkonný ředitel společnosti Daniel Wolf Shapiro je o spolehlivosti metody nezvratně přesvědčen: „Výrobek posune svět do zcela nové éry. Můžeme vyrábět inhalovatelná léčiva obsahující vitamíny, minerály a další užitečné látky.“

Vitamíny s kouřovou clonou

Společnost Inhale Health hodlá porazit stereotypy o kouření. „Inhalace byla po celou dobu nepochopená. Využívali jsme ji, abychom vdechovali jedy, což je naprostý nesmysl. Nabízíme světu funkční zdravotní produkt k okamžitému použití a s rychlým účinkem,“ popisuje záměry společnosti Shapiro.

Inhalátory, které se vzhledem prakticky neliší od elektronických cigaret, mají obsahovat maximum přírodních látek v tekuté formě, které přístroj mění v páru, dochucenou třeba vanilkovou nebo jahodovou příchutí. Zatím se prodávají ve třech základních provedeních: Inhalátor s komplexem vitamínů B, energetická varianta s vitamínem B12 a organickým kofeinem a nakonec inhalátor, jenž obsahuje hormon melatonin, který podporuje spánek. Ten je mezi zákazníky obzvláště populární. 

Prospěšné, či škodlivé?

Nová metoda vstřebávání účinných látek má své zastánce i mimo samotnou společnost Inhale Healt. Lékárník David Yashar například tvrdí, že zatímco po melatoninu v tabletách lidi bolí hlava a ráno se cítí vyčerpaní, s tímto novým produktem vedlejší účinky nezaznamenávají. „Účinek nastupuje mnohem rychleji, už za 10 nebo 15 minut, a ráno se probudíte naprosto svěží,“ říká Yashar.

Jenže inhalování vitamínů není obvyklá praktika a výrobci se proto nejprve snažili dokázat, že prospěšné látky mohou existovat i ve stavu páry. Spoluzakladatel společnosti Mario Danek říká: „Nejprve jsme oslovili nezávislou laboratoř v Santa Aně v Kalifornii, aby provedla testy a zjistila, jestli se tekuté vitamíny úspěšně vstřebávají i ve formě aerosolu.“

Inhalované látky skutečně zabírají rychleji, jejich účinek ale také mnohem dřív odezní. Experti navíc upozorňují, že inhalování nemusí být zdravé pro plíce. Při určitém teplotním stupni se totiž tvoří formaldehyd, který je při vdechování toxický. Výrobci ale tvrdí, že jejich produkt je bezpečný.

Stojí to za pokus?

Někteří lékaři jsou k novince poměrně skeptičtí. „Vstřebávat něco plícemi je velmi neobvyklé. Vitamíny by se skutečně měly polykat. Nevidím důvod, proč bychom je měli vdechovat,“ vyjadřuje svůj názor pneumolog Stephen M. Taback. Poptávka po vitamínových inhalátorech přesto rapidně stoupá. Společnost dováží výrobek do všech koutů Spojených států, Japonska, Bulharska i Jižní Afriky. Žádaná novinka je volně dostupná v lékárnách a nevyžaduje ani schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

TIP: Můžeme si oddechnout, sušenky Oreo nejsou návykovější než kokain

Inhalátor může pomoci i lidem, kteří chtějí přestat kouřit. Pozitivní zkušenosti s inhalátory má ORL specialista Joseph Sugerman: „Vyzkoušel jsem to na několika pacientech se silnou závislostí na cigaretách. Nalepili si nikotinovou náplast, aby si na nikotin pomalu odvykali. Měli ale stále fyzickou závislost, která je nutila dávat něco do úst. Vitamínová náhražka tuto potřebu zcela naplnila.“

Jde tedy jen o chytrý marketingový tah, nebo jsou vitamínové inhalátory skutečným vysvobozením pro kuřáky a navíc relevantním příspěvkem ke zdravému životnímu stylu? O tom zřejmě ještě dlouho nebude panovat shoda, ale je jisté, že kvalitní potraviny a zodpovědnou životosprávu ani ta nejrevolučnější elektronická cigareta nenahradí. 

Jde to i jinak

Vitamínový inhalátor stojí v přepočtu méně než 450 korun a vystačí přibližně na 500 potáhnutí, tedy jeden až dva týdny. Zajistit tělu nezbytné vitamíny může člověk ale mnohem levněji – stačí dodržovat zdravou životosprávu.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Inhale Health


Další články v sekci