Marsovský dron Ingenuity dolétal: Podle NASA má poškozený list rotoru

Mise marsovského dronu Ingenuity je definitivně u konce. Podle NASA utrpěl poškození listu rotoru a není schopen dalšího letu.

26.01.2024Od svého přistání na rudé planetě před téměř třemi lety překonal dron Ingenuity všechna očekávání. Jeho mise byla původně koncipována jako svého druhu technologické demo – dron měl v praxi vyzkoušet, zda je vůbec možné létat v řídké atmosféře Marsu. Původní plány počítaly s pěti startyten první se uskutečnil 19. dubna 2021, dva měsíce po přistání roveru Perseverance.

Za tři roky se Ingenuity dokázal vznést 72krát, nalétal v součtu více 17 kilometrů a ustanovil řadu pozoruhodných rekordů. Žádné další lety si už ale dron nepřipíše – podle NASA utrpěl během posledního letu poškození nejméně jednoho listu rotoru a mise Ingenuity je tak definitivně u konce.

Stín poškozené lopatky rotoru dronu Ingenuity. (foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS, CC BY-SA 4.0)

„Historická cesta Ingenuity, prvního létajícího stroje na jiné planetě, skončila,“ uvádí v prohlášení Bill Nelson, ředitel NASA. „Tento pozoruhodný stroj se dokázal vznést výš a doletět dál, než jsme si kdy uměli představit. Pomohl tak NASA dělat to, co umíme nejlépe – dělat nemožné možným.“

Podle vedoucího mise Teddyho Tzanetose zanechal Ingenuity nesmazatelnou stopu v kosmickém výzkumu a stal se inspirací pro budoucí flotily létajících strojů nejen na Marsu, ale i na dalších světech Sluneční soustavy v příštích desetiletích.


Další články v sekci