NASA opět slaví: Dron Ingenuity se proletěl nad povrchem Marsu

20.04.2021 - Martin Reichman

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s vrtulovým dronem Ingenuity na Marsu. Jde o historicky první kontrolovaný let pozemského stroje na cizí planetě.

<p>Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak musí vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.</p>

Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak musí vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.


Reklama

Ingenuity (Vynalézavost) dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Původně měla vzlétnout už ke konci minulého týdne, operátoři mise ale museli nejdříve vyřešit softwarový problém se startovací sekvencí.

Po úspěšném zásahu operátorů a úpravě načasování jednotlivých startovacích příkazů se během včerejška 1,8 kilogramu těžký dron Ingenuity vznesl nad povrch Marsu. Letová sekvence, trvající zhruba 20 sekund, byla zcela automatická a vědci neměli během manévru se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu odeslala data ze svých měřících přístrojů a jednu ze vzduchu pořízenou černobílou fotografii k roveru Perseverance, který pak soubory přeposlal do řídícího centra na Zemi.

TIP: NASA vyšle hledat život na Titan unikátní létající lander Dragonfly

Získaná data ukázala funkčnost všech klíčových částí dronu – správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů i údaje o změně letové výšku během manévru.

Vědci mají nyní v plánu několik dalších testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly podobné stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet. Ingenuity samotná nenese (kromě fotoaparátu a vlastního navigačního systému) žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech pro případné využití v budoucích průzkumných programech.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907