Rover Perseverance vypustil vrtulník Ingenuity: První let je naplánován na čtvrtek

05.04.2021 - Martin Reichman

Vrtulník Ingenuity opustil bezpečí roveru Perseverance a připravuje se na svůj první let na Marsu.

<p>Vrtulový dron Ingenuity 4. dubna 2021 (Sol 43).</p>

Vrtulový dron Ingenuity 4. dubna 2021 (Sol 43).


Reklama

Vrtulový dron Ingenuity by se již tento čtvrtek mohl stát prvním lidským výtvorem, který bude létat v atmosféře jiné planety. NASA má množství zkušeností s provozem roverů na Marsu, doposud nikdy ale nezkoušela nasadit létající stroj.

V minulých dnech úspěšně proběhly všechny jednotlivé fáze jeho postupného oddělování od Perseverance. Šlo o velmi pozvolný proces – Ingenuity byl postupně odjištěn, pomalu sklopen, vyklopily se i jeho čtyři nohy, přičemž každá fáze byla pečlivě monitorována. Jedná se o první akci tohoto druhu, takže operátoři mise rozhodně nechtěli nic uspěchat. Ingenuity následně dobil své akumulátory na plnou kapacitu a došlo k samotnému vyložení na povrch Marsu.

Perseverance se následně vzdálil, aby na malý solární panel Ingenuity mohly dopadat sluneční paprsky a dobíjet interní akumulátor. Ingenuity zvládl i další důležitou výzvu. Jak oznámila NASA JPL na svém twitteru, dron úspěšně přestál mrazivou marsovskou noc, kdy teploty padají až k mínus devadesáti stupňům Celsia.

TIP: Vyslanec vědy a techniky: Jaké vědecké přístroje nese rover Perseverance

Létání na rudé planetě je velmi náročné i bez ohledu na teplotu. Mars sice nabízí výhodu zhruba třetinové gravitace oproti pozemské, ale jeho atmosféra je velmi řídká. Hustota marsovské atmosféry při povrchu planety dosahuje jen asi jednoho procenta pozemské. Pokud tedy nenastanou nečekané komplikace, Ingenuity by se měl ve čtvrtek 8. dubna na 30 sekund vznést do výšky zhruba 3 metrů. Následně jsou v plánu nejméně další čtyři lety.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907