Mr. Steven je specialista společnosti SpaceX na chytání krytu raket Falcon 9

Lapací loď Mr. Steven má novou a pořádně velkou síť. Bude to stačit k úspěšnému chycení aerodynamického krytu?

30.08.2018 - Stanislav MihulkaSpolečnost SpaceX si zakládá na tom, že létá do vesmíru s opakovaně použitelnými raketami. Přesněji řečeno, z větší části opakovaně použitelnými. Některé komponenty nosných raket Falcon se totiž znovu použít nedají, protože spadnou do moře. Týká se to i dvoudílného aerodynamického krytu na špici rakety Falcon.

Aerodynamický kryt o délce 13 metrů a váze více než 1 tuny má přitom hodnotu 6 milionů dolarů (přes 132 milionů Kč), což představuje jednu desetinu nákladů na celou raketu Falcon 9. Proto si společnost SpaceX pořídila loď Mr. Steven, kterou vybavila sítí pro chytání padajících krytů raket Falcon. Dosavadní pokusy polapit kryty za letu ale byly neúspěšné.

Mr. Steven s novou sítí

Mr. Steven proto nedávno dostal vylepšenou síť o ploše 3 700 metrů čtverečních, která je asi čtyřikrát větší, než první verze sítě. Aerodynamický kryt je vybavený vlastním pohonem, který ho během pádu stabilizuje, a také řiditelným padákem, který se vysune ve výšce asi 8 kilometrů nad hladinou oceánu. Jestli vše půjde plánu, tak by měl kryt s padákem doletět jako kluzák přímo do náruče lodi Mr. Steven.

TIP: Raketa Falcon 9 vynesla dvojici satelitů NASA pro sledování vody na Zemi

První příležitost vyzkoušet novou síť dostane Mr. Steven na konci září, kdy by měl startovat argentinský satelit pro pozorování Země SAOCOM-1A. Po něm bude následovat další, tentokrát již poslední start ze série Iridium Next, s 10 satelity tohoto typu. Celý svět bude napjatě sledovat, jak Mr. Steven s chytáním aerodynamického krytu uspěje.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    SpaceX


Další články v sekci